Polskie Radio
Section05

design

Prezydencja Polski w UE z perspektywy Instytutu Adama Mickiewicza. "Stawiamy na budowanie sojuszy"

- Nasz program przewiduje obecność w dwudziestu europejskich stolicach. Z mojej perspektywy widzę tę prezydencję jako początek bardzo ważnej drogi, którą polska kultura rozpoczyna po to, żeby umacniać międzynarodowe więzi. Bardzo mocno stawiamy na budowanie sojuszy, bo dzisiaj jest to niezwykle ważne - mówiła w Dwójce przed rozpoczynającą się 1 stycznia prezydencją Polski w Radzie UE Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Olga Wysocka Marcin Pesta prezydencja Polski w UE Dwójka KULTURA Zobacz także Bruksela Olga Tokarczuk

BEST Design Week. Od grafiki po projekt własnej strony

-  W dzisiejszym świecie branża design jest bardzo mocno rozwinięta. Sprzyja jej powszechna tendencja do oceniania jakiegoś produktu lub strony po ich wyglądzie. To pierwsze kryterium decydujące o tym, czy im zaufać - mówią organizatorzy wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Puszkar Czwórka BEST Design Week Dominika Zarzycka Giorgi Zbarowski Krzysztof Komorowski grafika komputerowa projektowanie projektowanie stron www

Zabudowa terenów zalewowych. Jak temu zapobiec?

- Nie ma jednej, ogólnopolskiej metody, aby przez inwestycje i technologie obronić się przed powodziami. Trzeba potrafić przekonać lokalne społeczności do takich inwestycji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Domińczak, specjalista ds. gospodarki przestrzennej, architekt i historyk urbanistyki w audycji "Przestrzeń, design, architektura".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 projektowanie architektura Krzysztof Grzybowski

Niezwykła historia Antoine'a de Paris. "Skala jego dzieła jest zdumiewająca"

- Był to człowiek renesansu, dotknął wszystkich dziedzin sztuki i mody. Projektował fryzury, oczywiście jest autorem fryzury "na chłopczycę", ale projektował też stroje teatralne, kostiumy, modę. Josephine Baker w swoje pierwszej sesji dla "Vogue" wystąpiła we fryzurze, w perukach i sukniach Antoine'a - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 moda Antoni Cierplikowski fryzjer

"Neuroinkluzywność". Nowe spojrzenie na architekturę i urbanistykę miast

- Architektura musi starać się uwzględniać potrzeby bardzo różnych grup społecznych. Dotyczy to także osób neuroatypowych, czyli takich, które w różny sposób odbierają wnętrza budynków użyteczności publicznej. Po zmianach w projektowaniu dotyczących potrzeb osób niepełnosprawnych trzeba pomyśleć także o osobach neuroatypowych - mówiły w w audycji "Przestrzeń, design, architektura" Monika Rosińska, socjolożka, i Marta Wierusz, architektka, obie ze "School of form" przy warszawskim uniwersytecie SWPS.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski architektura projektowanie

Polskie Radio 24 Natalia Szcześniak i Radosław Gajda: za budynkami stoją idee

Zainteresowanie architekturą, to dobry pomysł, bo jest to coś, co na co dzień spotykamy. Ale za budynkami stoją też idee. Stąd to hasło "Good idea" - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szcześniak. Wraz z Radosławem Gajdą, z którym współtworzy projekt "Good idea", mówiła w audycji "Przestrzeń, design, architektura" o książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Radosław Gajda architektura KSIĄŻKA

Robisz remont? Postaw na cichy luksus - to najnowszy trend z Mediolanu

Majówka to dla jednych odpoczynek, dla innych doskonały czas na remont. Przygotowując się do zmiany swoich wnętrz, warto sięgać po najnowsze inspiracje. Katarzyna Bobocińska najnowsze trendy obserwowała na targach w Mediolanie. W 2024 roku warto postawić na kolory ziemi i cichy luksus. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe remont mieszkania remont domu remont trendy mieszkanie STYL ŻYCIA Katarzyna Bobocińska

Marcin Wicha: architektura to kostium, który zakładamy na zasady i prawidła życia

- Wydaje mi się ciekawa nawierzchnia ulicy. Wydaje mi się ciekawe, kto wybrukował ulicę w mojej okolicy, dlaczego to zrobił i dlaczego te ulice biegną dokładnie tym traktem, a kto je potem asfaltował. Historia asfaltu jest absolutnie fascynująca - mówił w Dwójce Marcin Wicha, grafik, eseista, autor książek. Najnowsza z nich - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" - ukaże się już wkrótce. 
Zobacz więcej na temat:  architektura literatura Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA KSIĄŻKA Dwójka Marcin Wicha

Lampy "Pop-up" – czy jest szansa na ich powrót?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów samochodów z lat 80. i 90. są przede wszystkim otwierane lampy. Dziś auta wyposażone w tzw. "pop-up" zyskują na wartości i z każdym rokiem zyskują nowych wielbicieli. Czy producenci zdecydują się powrócić do tego rozwiązania? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 lata 80 lata 90 oświetlenie projektowanie