Polskie Radio
Section05

Dom Spotkań z Historią

Przemoc i gwałty podczas wojny. Kobiety ocalałe, które otarły się o śmierć

- Dla nas to był bardzo ważny wymiar, żeby opowiedzieć o bohaterkach nieznanych. Chociaż to historia zapomniana, to jest ona także bardzo aktualna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o Festiwalu Bohaterek Katarzyna Puchalska, wicedyrektor Domu Spotkań z Historią. Głównym tematem trwającego wydarzenia jest przemoc seksualna podczas wojen i związana z nią trauma. Kim są ocalałe?
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska Katarzyna Puchalska Wioletta Rebecka gwałt Festiwal Bohaterek

Monodram "Ocalone". "Głos setek zgwałconych kobiet"

Zbliża się premiera monodramu "Ocalone" na podstawie tekstu Piotra Rowickiego, w reżyserii Mai Kleczewskiej. To historia Ireny K., która po 80 latach opowiada o tragicznych wydarzeniach z "Zieleniaka" - obozu przejściowego zorganizowanego w sierpniu 1944 na warszawskiej Ochocie przez oddziały SS RONA dla ludności cywilnej. Rolę bohaterki gra Agnieszka Przepiórska - jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych. O swojej roli opowiedziała w audycji "W repertuarze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA TEATR Maja Kleczewska Agnieszka Przepiórska monodram

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk spektakl PRL

"Legendarni fotografowie w Polsce". Sztuka fotoreportażu najwyższej próby

- To najlepsi fotografowie na świecie. Agencja Magnum Photos powstała w 1947 roku, jako kolektyw fotografów działających wspólnie, aby wydawnictwa nie odbierały im praw autorskich. Do tej pory jest najbardziej znaną agencją na świecie. Aby dostać się do tego gremium, trzeba przejść kilka etapów - mówiła na antenie Dwójki Anna Brzezińska, autorka wyboru zdjęć do albumu "Legendarni fotografowie w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  fotografia Jakub Kukla Dwójka

В Варшаве проходит выставка, посвященная оппозиционеркам 80-х годов

«Непокорные 2.0. Женщины в оппозиции 80-х годов» — это название выставки под открытым небом, которая проходит в сквере священника Яна Твардовского на Краковском предместье в Варшаве.
Zobacz więcej na temat:  Солидарность ПНР

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Polacy za granicą Kresy SZTUKA KULTURA

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  1945 Warszawa Dwójka HISTORIA KULTURA Tomasz Obertyn

Mirek Wiśniewski: Antarktyda pełna jest dźwięków

- W ciągu tych 63 dni przeszło 13 cyklonów. Tam w ogóle słychać jeden wielki huk i świst. Poza tym wystrzały ogromne podczas pękania gór lodowych. Jest to dźwięk ogromnej grozy. Nie mówiąc już o tym, że pingwiny bez przerwy się kłócą, bardzo głośne są też inne ptaki, np. petrele - mówił w Dwójce uczestnik budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Antarktyda Aleksandra Łapkiewicz Dwójka wystawa