Polskie Radio
Section05

Teatr Polski w Warszawie

"Kochany, najukochańszy". Grażyna Barszczewska: twórczość Wiesława Myśliwskiego buduje mnie jako człowieka

- Nigdy nie odważyłabym się zmieniać sensu tego, co napisał Wiesław Myśliwski. Każda z jego powieści, każda z jego narracji, każdy bohater jego twórczości jest tak prawdziwy i tak niezwykle zindywidualizowany jest ten język, charakter tej postaci, że trzeba tylko dokładnie przeczytać to, co napisał, i tego nie zepsuć - mówi Grażyna Barszczewska w audycji "Spotkanie z..." w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorzy Grażyna Barszczewska TEATR literatura Wiesław Myśliwski

Yang Lian z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2024 [WIDEO]

Yang Lian, wybitny chiński poeta i działacz na rzecz wolności słowa, odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Partnerem Strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 jest Fundacja PZU. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Zbigniew Herbert literatura KSIĄŻKA poezja Chiny Biblioteka Narodowa Tomasz Różycki Sebastian Wypych Piotr Kopietz The New Vibes Duo Jolanta Zabarnik-Nowakowska Fundacja im. Zbigniewa Herberta Aleš Šteger Ryszard Krynicki

"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Dwójka Wojciech Czerwiński TEATR

"Charków! Charków!". Reżyserka: próbujemy zbudować na scenie prawdziwą ukraińską awangardę [WIDEO]

- W latach 1920-1930 do Charkowa przyjechało mnóstwo bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy postanowili, że zrobią tu światową stolicą awangardy. Przenosimy się w ten czas, w te klimaty i próbujemy na scenie Teatru Polskiego zbudować prawdziwą ukraińską awangardę - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, reżyserka spektaklu "Charków! Charków!".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek premiera spektakl Serhij Żadan Dwójka KULTURA Svitlana Oleshko Noam Zylberberg Łeś Kurbas

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 10. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz II wojna światowa wspomnienie aktorstwo Kresy literatura

Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Talar spektakl Paweł Siwek monodram aktor aktorstwo Zuzanna Talar-Sulowska Dwójka KULTURA

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Kochanowski Antoni Libera Maciej Wojtyszko