- Trwają obchody 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika.
- W ramach obchodów zainicjowanych m.in. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta organizowanych jest wiele wydarzeń.
- To także okazja do rozmów o twórczości poety i zaprezentowania jego mniej znanych dzieł.
- W Czwórce o twórczości Herberta opowiada Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka.
Trwają obchody 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" i laureat licznych nagród literackich od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 38 języków.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta - do kogo trafiła w tym roku?
Jednym z pierwszych wydarzeń związanych ze świętowaniem 100. rocznicy urodzin Herberta było ogłoszenie nazwiska laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W tym roku trafiła ona do działacza na rzecz wolności słowa Chińczyka Yanga Lian. Poeta w swojej ojczyźnie stał się jednak ofiarą rewolucji kulturalnej, a po krwawych wydarzeniach na placu Tiananmen w roku 1989 zdecydował się na emigrację. Mieszka w Berlinie, ale nadal jest poetą chińskiego języka. Uroczystość wręczenia nagrody laureatowi odbędzie się wieczorem 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane od 2013 roku na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein, Yusef Komunyakaa, Marianna Kijanowska oraz Tomas Venclova.
Mniej znana twórczość Herberta
Obchody 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta to doskonała okazja do rozmów o twórczości poety i zaprezentowania jego mniej znanych dzieł.
Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka, namawia do tego, żeby zainteresować się twórczością Herberta, i wyjść szeroko poza kanon lektur szkolnych. - Mówiąc o Herbercie, głównie myślimy o "Panu Cogito". Ci, dla których ten koturn, powiedzmy moralizatorski, byłby odrzucający, powinni się przekonać, że muszą co najmniej zniuansować swoje zdanie na temat tego poety - przekonuje gość Czwórki. - Kojarzymy go z uporem i moralizowaniem, mało jest w naszej wyobraźni tego Herberta od innych rzeczy.
Zobacz serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi >>>
Do czego więc sięgnąć? Rozmówczyni Kasi Dydo osobom interesującym się biografią, przemyśleniami i wrażliwością mentalną Herberta poleca relacje i listy.
- To są oczywiście też wiersze, natomiast dla wielu ważna jest eseistyka. Tutaj mamy chociażby "Martwą naturę z wędzidłem" i "Łóżko Spinozy". Są one pochwałą już nawet nie uporu egzystencjalnego i tej postawy wyprostowanej, z której tak bardzo dobrze znamy Herberta, ale też pochwałą jeszcze czegoś zupełnie innego, co bywało dla niego ważne - nieoczywistości. To znaczy takiej, że czasami jesteśmy w stanie się zachować zupełnie inaczej, niżby się po nas spodziewano - tłumaczy Eliza Kącka. - Ten Spinoza, i w ogóle też wielu innych w poezji Herberta, właśnie zajmuje taką postawę, nie tyle wyprostowaną, co w jakimś sensie prowokującą innych do myślenia.
Zobacz także:
- Natomiast "Martwa natura z wędzidłem" jest, powiedzmy, hołdem Herberta dla zainteresowań sztuką i malarstwem - dodaje gość audycji. - Bo to malarstwo przecież też było dla niego bardzo ważne.
25:40 CZWORKA/Stacja kultura - Zbigniew Herbert 23.05. 2024.mp3 O twórczości Zbigniewa Herberta opowiada Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Eliza Kącka (pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka)
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 9.15
aw/kormp