Polskie Radio
Section05
islam

Cyd Waleczny. Chrześcijański bohater Hiszpanii służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze chrześcijaństwo legendy literatura religia polityka

Nowy Rok Muzułmański. Dzień Odpuszczenia Win

"Oto przed nami Muzułmański Nowy Rok. Wraz z całym muzułmańskim światem jednoczymy się w pamięci o wydarzeniu, które dokonało się niespełna piętnaście wieków temu. Wtedy to prześladowania i ucisk ze strony politeistów spowodowały, że Prorok Muhammad i jego towarzysze zmuszeni zostali do emigracji z Mekki do Medyny, nazywanej wówczas Jasrib. To wydarzenie, nazwane hidżrą, stało się początkiem ciernistej drogi ku wolności i z woli Allaha Wszechmogącego zapoczątkowało proces otwierania się świata na islam" - pisał Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Barbara Ogrodowska religia tradycja Nowy Rok

"Po Prostu Wschód": nakazy aresztowania najwyższych rangą rosyjskich urzędników wojskowych

Tematem kolejnego wydania audycji Piotra Pogorzelskiego było między innymi wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Gośćmi byli: redaktor Gazety Wyborczej Wacław Radziwinowicz oraz Piotr Wysocki, artysta multimedialny i reżyser filmu Obczyzna o uchodźcach z Inguszetii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Pogorzelski Siergiej Szojgu Międzynarodowy Trybunał Karny wojna na Ukrainie areszt

Polskie Radio 24 Niemcy chcą uczyć islamu w szkołach. "Pomysł nie jest zły"

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska Piotr Andrzejewski Niemcy edukacja ŚWIAT Europa