Polskie Radio
Section05

Konstantynopol

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Trzech Króli Jezus Chrystus Palestyna święta helena

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA DNA archeologia średniowiecze Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA

1490 lat temu rozpoczęto budowę Hagii Sophii, perły bizantyjskiej architektury

– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA architektura chrześcijaństwo islam średniowiecze Istambuł Kościół SZTUKA

NASZ WYWIAD Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

W połowie VI wieku cesarz Justynian Wielki był bliski przywrócenia blasku imperium rzymskiemu. Dotychczas wśród wielu historyków panowało przekonanie, że te ambitne plany pokrzyżowała mu pandemia, która miała zabić nawet jedną trzecią mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Badania prowadzone przez zespół, którego członkiem był polski naukowiec, każą spojrzeć na nowo na historię tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność Rzym średniowiecze pandemia dżuma koronawirus

Umowa o współpracy Poroszenki z patriarchą Konstanynopola

Przebywający z wizytą w Turcji prezydent Ukrainy podpisał z prawosławnym patriarchą Bartłomiejem umowę o współpracy przy utworzeniu lokalnej ukraińskiej Cerkwi. Ukraińskie władze i wielu ukraińskich prawosławnych oczekują nadania przez Konstantynopol statusu autokefalii Cerkwi na Ukrainie. Umowa o współpracy jest kolejnym krokiem do niezależności ukraińskiego prawosławia. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Petro Poroszenko cerkiew prawosławna