Połąga jest największym i najpopularniejszym obecnie litewskim kurortem, nazywanym niegdyś "Nadbałtyckim Zakopanem". Wypoczywał tu Adam Mickiewicz, pisał i malował Stanisław Witkiewicz, a Władysławowi Reymontowi nader łatwo w Połądze szło pisanie "Chłopów" - tak przynajmniej opisywał w swoich listach pobyt w kurorcie.
Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu. Bywali tam Stanisław Witkiewicz, Lucjan Rydel, Tadeusz Miciński i malarz Leon Wyczółkowski.
Połąga ma też swoją kartę w historii Polski - z insurekcją kościuszkowską, powstaniem listopadowym, czy II wojną światową.
Obecnie o dawnej świetności nadmorskiego uzdrowiska przypomina między innymi pałac Tyszkiewiczów i stare wille, w których wypoczywała polska elita.
O znaczeniu dawnej Połągi, o jej historii i polskich śladach, które do dziś istnieją w tym mieście, mówi Tomasz Kuba Kozłowski, znawca historii Kresów, autor cyklu "Opowieści z Kresów", realizowanego w warszawskim Domu Spotkań z Historią, twórca i właściciel największej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji dotyczącej Kresów.
Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.
Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.