Powojenne powroty do Warszawy
To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać – tak w rozkazie z 9 października 1944 pisał Heinrich Himmler. I niemal całą Warszawę Niemcy zniszczyli. Zbombardowano setki bezcennych zabytków, zniknął Zamek Królewski, katedra warszawska i Pałac Saski. W styczniu 1945 roku w Warszawie zniszczonych było 85 proc. budynków, 90 proc. zakładów przemysłowych, wszystkie mosty i 30 proc. urządzeń podziemnych. W mieście znajdowało się 20 milionów metrów sześciennych gruzu, olbrzymie ilości min i niewybuchów. Jednak do tych ruin rwało serce. Silne było przywiązanie do tego miejsca i chęć pozostania w nim. I choć decyzja o odbudowie stolicy miała charakter polityczny, bez zaangażowania mieszkańców nie zostałaby zrealizowana.
Wraz z gośćmi "Poranka Dwójki" rozmawialiśmy o tym rozdziale w historii Polski, a także o programie "BudujeMy!" upamiętniającym 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej. Od lutego 2020 roku mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, dyskusjach i pokazach filmowych odbywających się w różnych punktach miasta.
- W rocznicę jest zaangażowanych mnóstwo instytucji miejskich. Każda z nich przygotowuje jakiś własny, ciekawy program. Muzeum Warszawy razem ze swoim odziałem - Muzeum Odbudowy Starówki przygotowuje trzy główne akcje. Jedna z nich zaczyna się już w przyszłym tygodniu. To wystawa "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" - informowała Joanna James, koordynatorka obchodów 75. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy.
Akcja "BudujeMy!" potrwa do września br.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Tomasz Obertyn
Goście: Katarzyna Madoń-Mitzner (wicedyrektor Domu Spotkań z Historią), Joanna James (Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 8.30
pg/pj