Polskie Radio
Section05

Olga Tokarczuk

Prezydencja Polski w UE z perspektywy Instytutu Adama Mickiewicza. "Stawiamy na budowanie sojuszy"

- Nasz program przewiduje obecność w dwudziestu europejskich stolicach. Z mojej perspektywy widzę tę prezydencję jako początek bardzo ważnej drogi, którą polska kultura rozpoczyna po to, żeby umacniać międzynarodowe więzi. Bardzo mocno stawiamy na budowanie sojuszy, bo dzisiaj jest to niezwykle ważne - mówiła w Dwójce przed rozpoczynającą się 1 stycznia prezydencją Polski w Radzie UE Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Olga Wysocka Marcin Pesta prezydencja Polski w UE Dwójka KULTURA Zobacz także Bruksela design

"Noblem zapisane". Nowa audycja Polskiego Radia 24 o literackich Nagrodach Nobla

Nowa audycja Polskiego Radia 24 "Noblem zapisane" przybliża sylwetki laureatów literackiej Nagrody Nobla z ostatnich lat oraz kulisy jej przyznawania. Pierwszy odcinek, 15 grudnia, poświęcony był tegorocznej laureatce – południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Program prowadzi Magda Mikołajczuk, a emisja odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 12.06.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magda Mikołajczuk nagroda Nobla literatura Han Kang

Polskie noblistki bohaterkami świetlnych instalacji w Sztokholmie

Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk – polskie laureatki Nagrody Nobla – zostały wyróżnione podczas świetlnych instalacji w Sztokholmie, które towarzyszą Tygodniowi Noblowskiemu. Ich wizerunki oraz twórczość przypominają o znaczącym wkładzie kobiet w naukę i literaturę, podkreślając rolę polskich noblistek na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Maria Skłodowska-Curie

Polscy pisarze solidarni z Serhijem Żadanem

Lunch z Olgą Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolacja z Adamem Michnikiem, a może antyki Jacka Dehnela? Między innymi to można wylicytować w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka. Pomoc trafi na Ukrainę, o którą na co dzień dba ukraiński pisarz Serhij Żadan. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Ukraina wojna na Ukrainie pisarze i poeci KULTURA Jacek Dehnel Adam Michnik Mariusz Szczygieł Serhij Żadan

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA Festiwal Góry Literatury KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka

10. festiwal Góry Literatury. "Staliśmy się największą taką imprezą w Polsce"

Ponad 150 wydarzeń, w ciągu 11 dni festiwalowe sceny znajdą się w 23 lokalizacjach ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Tak będzie wyglądała 10. edycja festiwalu Góry Literatury. O kulisach tego wydarzenia opowiedział w audycji "Wybieram Dwójkę" Ireneusz Grin, dyrektor programowy imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Grin literatura Jakub Kukla Festiwal Góry Literatury Dwójka

Góry Literatury 2024. Festiwal zbliża się wielkimi krokami

Spotkania z autorami, dyskusje, koncerty, wystawy, pokazy filmów oraz spektakli teatralnych - łącznie ponad 150 wydarzeń - znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który organizowany jest przez Fundację Olgi Tokarczuk. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-14 lipca na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie literatura książki

"Trójka pod Księżycem" – "Czarodziejska góra" dziś [POSŁUCHAJ]

W listopadzie 1924 roku ukazała się jedna z najsłynniejszych powieści świata – Tomasza Manna "Czarodziejska góra". Sto lat później w TR Warszawa odbędzie się premiera jej współczesnej interpretacji w reżyserii Michała Borczucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Basiński Tomasz Mann Paweł Huelle Izabella Cywińska Tadeusz Łomnicki Andrzej Chyra Paweł Mykietyn Małgorzata Sikorska-Miszczuk michał borczuch Wojciech Malajkat Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Urszula Honek Kate Webster Międzynarodowa Nagroda Bookera nagroda Bookera Zygmunt Miłoszewski

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka