Polskie Radio
Section05

Grzegorz Kalinowski

"Soft power" w międzywojennej Polsce. Jak II RP starała się promować za granicą?

Dziś używamy terminu "soft power", który oznacza wpływ na politykę zagraniczną poprzez kulturę, naukę i sport. Przed wojną tego terminu nie znano, ale starano się robić dokładnie to samo. O tym, jak II RP starała się być widzianą za granicą opowiadaliśmy w "Odrodzonej-nieznanej" z ekspertami: Adamem Podlewskim i Markiem Telerem.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także historia Polski KULTURA

Polskie Radio 24 Tajemnice Waszyngtonu. "Stolica pełna masońskich symboli"

Wiele wpływowych postaci w historii USA, w tym prezydentów, było masonami. To ukształtowało w pewien sposób amerykańską politykę i kulturę. - Najlepszym tego przykładem jest Waszyngton. Stolica kraju jest przesycona masońską symboliką i architekturą - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Marcin Firlej. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone masoneria Waszyngton Ameryka Zobacz także

Literatura, literaci i poeci w II RP. Czy wtedy byli kimś więcej niż dziś?

Bolesne perypetie Dołęgi-Mostowicza, ataki na Boya-Żeleńskiego czy Broniewski w więzieniu mokotowskim za sympatyzowanie z komunizmem. Kto z przedwojennej literackiej palestry odnalazłby się we współczesnym świecie mediów społecznościowych i plotkarskich portali. Jak wyglądał ówczesny "hejt", a jak popularność?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Tadeusz Boy-Żeleński Justyna Sobolewska pisarz pisarze i poeci

Granice policyjnej władzy. "W służbie nie ma miejsca na zachowania jak z filmów"

- Zawsze mówiłem policjantom, że oni nie są od samodzielnego wymierzania kar, tylko od pilnowania porządku. W tej służbie nie ma miejsca na zachowania jak z obrazów o Brudnym Harrym, bo życie to nie jest film, a za łamanie przepisów ponosi się odpowiedzialność - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Sokołowski, który przez 12 lat pełnił funkcję rzecznika policji, a dziś jest inspektorem w stanie spoczynku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura kryminał policja media

Łazarewicz: prawdziwi zabójcy Przemyka pozostali bezkarni

- Aparat bezpieczeństwa PRL konsekwentnie przedstawiał śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka jako czysty przypadek nadgorliwości milicjantów z ZOMO, a nie świadome działanie SB. Ta oficjalna wersja MSW dominowała wiele lat, skazano niewinnych, a prawdziwi sprawcy pozostali bezkarni - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Cezary Łazarewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał PRL Stanisław Pyjas Grzegorz Przemyk Jerzy Urban Czesław Kiszczak

Powstanie styczniowe mitem założycielskim II RP. Taką decyzję podjął marszałek Piłsudski

Jednym z mitów założycielskich współczesnej Polski jest powstanie warszawskie, dla II Rzeczypospolitej takim mitem było powstanie styczniowe. - Józefowi Piłsudskiemu bardzo zależało, aby pokazać, że Polska, która pojawiła się na mapach Europy, jest tą samą Polską, która zniknęła z tych map w roku 1795 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Radzymiński.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Józef Piłsudski Powstanie Styczniowe Jacek Radzymiński Michał Przeperski

Jak w dwudziestoleciu międzywojennym świętowano Nowy Rok i karnawał?

Przy radiu, gramofonie i orkiestrze. W domu, w szynkach, restauracjach i na balach. Przy monopolce i wymyślnych drinkach, za parę lub kilkadziesiąt złotych. Sylwestra, Nowy Rok i karnawał świętowano rozmaicie. Dochodziło wówczas również do scen gorszących. - Kobiety potrafiły wyrwać broń panom, którzy się nią bawili i urządzić sobie rodeo po Warszawie strzelając na wiwat - słyszymy w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Nowy Rok sylwester karnawał Zobacz także

"To tylko publicystyka". Piotr Niemczyk o książce "Krótki kurs szpiegowania"

- Nie proponowałbym, żeby traktować tę książkę jako wartościowe, obiektywne źródło informacji. To jednak publicystyka. I to publicystyka od strony bardziej ludzkiej. Chodziło mi o pokazanie emocji, które się z tym wiążą, a niekoniecznie o grzebanie w danych - móiwł  w Polskim Radiu 24 Piotr Niemczyk, autor książki "Krótki kurs szpiegowania". 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Polskie Radio 24 służby specjalne szpieg szpiegostwo

Mija 106 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego. Co wiemy o tym zrywie?

Choć 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jeszcze długo walczono o wyznaczenie granic. Miało to miejsce m.in. w Wielkopolsce. 26 grudnia 1918 roku powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski - w drodze do Warszawy, gdzie miał objąć funkcję premiera - zatrzymał się w Poznaniu. Wygłosił wówczas słynne przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. 
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska niepodległość Zobacz także historia Polski