Polskie Radio
Section05

Eugeniusz Bodo

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne FILM kabaret Morskie Oko aktorzy Warszawa Loda Halama Mieczysława Ćwiklińska Ludwik Sempoliński

Adam Aston. Twórca szlagierów, które śpiewała cała przedwojenna Polska

17 września 1902 roku w Warszawie urodził się Adam Aston, jeden z najpopularniejszych wokalistów dwudziestolecia międzywojennego. Był autorem licznych sentymentalnych tang, a także słynnej piosenki "Ach, jak przyjemnie", wykonywanej między innymi przez Eugeniusza Bodo i Irenę Santor. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy HISTORIA II wojna światowa Monte Cassino MUZYKA II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Irena Santor

Przedwojenne polskie kino - czy można z niego odczytać obraz rzeczywistości?

Kino dwudziestolecia międzywojennego to kino z początku zapomniane, a później przypomniane za sprawą telewizyjnego programu "W starym kinie" wielkiego kustosza tej kinematografii, Stanisława Janickiego. Czasem uwielbiane, czasem wyśmiewane, jest częścią naszej kultury. Czy było tylko lepszą, lub gorszą, rozrywką, czy może także zapisem tamtych czasów?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne Aleksander Żabczyński

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

40 lat temu, 14 sierpnia 1984 roku, w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA aktor aktorzy FILM komedia Dwudziestolecie międzywojenne kino KULTURA II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne

Smosarska, Bodo, Dymsza i inni. Jak wyglądało życie gwiazd w XX-leciu międzywojennym?

Ina Benita, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza i Aleksander Żabczyński. Gwiazdy XX-lecia międzywojennego miały grono fanów, którzy regularnie wymieniali się ich zdjęciami i zrzeszali się w fankluby. A jak wyglądało życie prywatne i artystyczne gwiazd? O tym Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA Hanka Ordonówna Aleksander Żabczyński

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA aktorzy przedwojenna Warszawa II wojna światowa NKWD sowieckie obozy pracy kino FILM

"Qui Pro Quo" - najpopularniejszy kabaret dwudziestolecia międzywojennego

- Było bardzo wielu artystów, którzy właśnie od tej scenki zaczynali swoją wspaniałą, wielką karierę. Eugeniusz Bodo, który przedtem oczywiście grywał, swoją popularność ugruntował tutaj – mówił Tomasz Mościcki, dziennikarz i krytyk teatralny, autor książki "Kochana stara buda. Teatr Qui Pro Quo" w Polskim Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Julian Tuwim Antoni Słonimski Marian Hemar Hanka Ordonówna Mieczysław Fogg Stefan Jaracz

Ludwik Starski. To jemu zawdzięczamy "Zakazane piosenki" i kołysankę "Ach śpij kochanie"

- Zawarliśmy z Emanuelem Szlechterem układ, zgodnie z którym będziemy na zmianę wykorzystywać Księżyc w swoich piosenkach. Muszę podkreślić, że był to pierwszy podział Księżyca między ludzi w historii - żartował w audycji Polskiego Radia z 1959 roku Ludwik Starski. Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, autor tekstów licznych przebojów zmarł dokładnie 40 lat temu, 29 lutego 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Ludwik Starski Allan Starski FILM MUZYKA II RP PRL

"Weekend kulturalny": Spektakl "Obywatel Junod" - tragiczne losy Eugeniusza Bodo

29 listopada 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w Teatrze Syrena w Warszawie sztukę teatralną "Obywatel Junod" w reżyserii Jakuba Kornackiego. Spektakl prezentowany w ramach Teatru Pełnego Pamięci, podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego Eugeniusza Bodo. Gościem Mai Kluczyńskiej był Jakub Kornacki, reżyser i scenarzysta spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

Amant, śpiewak, więzień NKWD. Czy Eugeniusz Bodo stał się ikoną polskiej popkultury?

O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego śmierć przez dekady stanowiła zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji: piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, filmy z udziałem artysty oklaskują zaś kolejne generacje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert kino