Polskie Radio
Section05

kino nieme

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 128. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino Polacy w Hollywood

Maciej Drygas "Pociągi". Refleksyjna podróż przez XX wiek

"Pociągi" to pełnometrażowy dokument Macieja Drygasa, stworzony wyłącznie z archiwalnych materiałów filmowych. Pozbawiony jest słów, za to pełen obrazów, w których piękno miesza się z goryczą, a zachwyt przemieszczania staje się przekleństwem. Obrazowi towarzyszy wyrafinowana scenografia dźwiękowa z muzyką Pawła Szymańskiego w tle.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Fitzwilliams kino film dokumentalny FILM Dwójka Zobacz także KULTURA Maciej Drygas

Stuletnie filmy grozy nadal aktualne? "Wtedy w Europie także były burzliwe czasy"

- Publiczność boi się konkretnych rzeczy. Te lęki są zbadanei wiemy, czego np. teraz obawia się polskie społeczeństwo. Te lęki w latach 10. i 20. były trochę inne. Z drugiej strony, to bardzo burzliwe czasy w Europie - powiedział w Dwójce Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Gość opowiedział nam o Święcie Niemego Kina, które skupi się w tym roku na filmach grozy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także horror Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Tomasz Kolankiewicz FILM KULTURA

"Co krok to mrok". Nieme kino grozy z towarzyszeniem muzyki na żywo

"Co krok to mrok". Tak brzmi hasło tegorocznej edycji Święta Niemego Kina, które w warszawskim Iluzjonie potrwa od 28 listopada do 1 grudnia. W tym roku królować będzie groza w klasycznym i współczesnym wydaniu z towarzyszeniem muzyki na żywo. - Kino nieme warto oglądać, by zobaczyć szczerość i uczciwość, której nie mamy przy zalewie tricków - uważa Katarzyna Wajda. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska horror Zobacz także Święto Niemego Kina

Émile Reynaud - pionier kinematografii

- Za narodziny X muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej, bo w roku 1892, swoją króciutką animację "Biedny Piotruś" zaprezentował publiczności francuski wynalazca - podkreślał filmoznawca prof. Marek Hendrykowski w Polskim Radiu w 2016 roku. 179 lat temu urodził się Émile Reynaud, francuski nauczyciel i wynalazca, prekursor techniki filmowej i filmu animowanego.
Zobacz więcej na temat:  kino filmy animowane wynalazek wynalazcy bracia Lumière