Polskie Radio
Section05

komedia

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA KSIĄŻKA literatura

Kacper Fertacz: moja relacja z filmami kręconymi na negatywie jest zdecydowanie skomplikowana

Kacper Fertacz jest operatorem, który ma na swoim koncie już sporo znaczących tytułów, m.in. "Ostatnią rodzinę", "Żeby nie było śladów", seriale "Nielegalni" i "Król". A ostatnio, przy dramacie "Minghun" i komedii "Teściowie 3", współpracował z Marcinem Dorocińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski dramat Marcin Dorociński Kacper Fertacz Ryszard Jaźwiński Trójka Zobacz także

Pięć powodów, by w święta nie oglądać filmów o Kevinie (i jeden, żeby to zrobić)

Historie i postacie rodem z kreskówki, z bohaterem, któremu trudno współczuć, i rodziną, której nie da się polubić, a do tego mnóstwo motywów nieczytelnych dla współczesnego młodego widza... A jednak filmy o Kevinie to wciąż wielkie przeboje świątecznego kina familijnego. Co jest nie tak z tymi produkcjami i dlaczego mimo wszystko cieszą się popularnością?
Zobacz więcej na temat:  USA Boże Narodzenie święta HISTORIA historia Polski kino telewizja polsat

"Pisanie żartów to ciężki zawód". Posłuchaj radiowych wspomnień Stanisława Tyma

- Byliśmy poddawani potężnej presji cenzury i nadzoru ideologicznego. Sprawdzanie, jak daleko możemy się posunąć, było jednym z elementów naszej pisarskiej, teatralnej codzienności. Przecież nam zdejmowano całe programy – mówił Stanisław Tym w Polskim Radiu w 2011 roku. Artysta zmarł 6 grudnia w wieku 87 lat.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Tym aktorstwo TEATR Stanisław Bareja STS film polski wspomnienie

"Ada, to nie wypada!". Niezapomniana komedia Konrada Toma

19 listopada 1936 roku odbyła się premiera filmu "Ada, to nie wypada!" Konrada Toma - jednej z najbardziej popularnych polskich komedii dwudziestolecia międzywojennego. W produkcji wystąpiły gwiazdy ówczesnego kina - Aleksander Żabczyński i Antoni Fertner, a także znakomita początkująca aktorka Loda Niemirzanka. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Konrad Tom FILM Dwudziestolecie międzywojenne kino Jerzy Jurandot