Polskie Radio
Section05
komedia

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 186 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura literatura polska Kazimierz Dejmek Stanisław Wyspiański

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

14 sierpnia 1984 roku w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA aktor aktorzy FILM Dwudziestolecie międzywojenne kino KULTURA II wojna światowa Eugeniusz Bodo Polskie Państwo Podziemne

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR kabaret

230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Dziennikarze Programu 1 czytali dzieła poety [POSŁUCHAJ]

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety. Obchodzimy w nim 230. rocznicę urodzin twórcy. Z tej okazji 20 czerwca na antenie Programu 1 wyemitowaliśmy okolicznościowe materiały związane z życiem i twórczością mistrza komedii. Ponadto z dziełami Fredry zmierzyli się dziennikarze radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Rok Aleksandra Fredry literatura poezja

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Holokaust Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Żydzi Adolf Hitler

"Dzień świra": wiecznie żywe frustracje i paranoje życia codziennego

Są takie filmy, które potrafią komentować naszą rzeczywistość tak celnie i dosadnie, że nie pozostaje nic innego, jak pokiwać głową, roześmiać się przez łzy i… iść dalej przez życie. Może trochę bardziej uśmiechnięty, bo jednak ktoś rozumie, co przeżywam. Jednym z takich filmów jest "Dzień świra" Marka Koterskiego, który premierę miał 21 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marek Koterski Marek Kondrat Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura TEATR

Marek Bargiełowski - znany aktor także z Teatru Polskiego Radia

7 lat temu, 23 marca 2016 roku, odszedł od nas znany aktor, reżyser i prezes Związku Zawodowego Aktorów Polskich, Marek Bargiełowski. Nie tylko twarz tego aktora była znana z licznych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, wystąpił w ponad 85 produkcjach, lecz też w 433 przedstawieniach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Bargiełowski Teatr Polskiego Radia film polski kino Stanisław Bareja

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA