Polskie Radio
Section05
humor

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski Kresy Polskie Radio historia radiofonii kabaret Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze religia protestantyzm katolicyzm KSIĄŻKA książki

Ironia, nożyczki, klej i przyjaciele. Wyklejanki Wisławy Szymborskiej

"Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką" - te słowa, według świadectwa Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, poetka powtarzała przez 40 lat każdej jesieni, gdy zaczynała pracę nad wyklejanymi pocztówkami własnego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska HISTORIA historia Polski poezja wiersze sztuki wizualne galeria SZTUKA Michał Rusinek prace plastyczne

Humor i żarty sposobem walki ze spadkiem kreatywności. Pozytywne myślenie sprzyja tworzeniu

Okresy niemocy twórczej przydarzają się niemal każdemu artyście. Wszyscy, którzy wykonują zajęcia oparte na wyobraźni lub nieszablonowości, zetknęli się z tym problemem. Jak pobudzić wyobraźnię i poradzić sobie z niemocą twórczą? Czy są na to skuteczne sposoby?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Maria Kmita pisarze i poeci Franz Kafka listy żart optymizm nastrój

Klub Komediowy za sterami Czwórki. Jajcowanie z Kingą Kosik-Burzyńską i Mateuszem Płochą

- Zapraszamy do naszego bzdurolotu na wieczór, po którym instytucja Polskiego Radia może się już nigdy nie podnieść ze śmiechu - artyści Klubu Komediowego tak właśnie zapowiadali swoją audycję. Były więc żarty, beka, dobre jajca. Nie zabrakło wątków obrazoburczych i czarnego humoru. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Klub Komediowy śmiech żart Mateusz Płocha Kinga Kosik-Burzyńska

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Tomasz Miara Olga Drenda Trójka

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. "Chętnie wierzymy w takie teorie"

Autorem terminu Blue Monday (ang. smutny, przygnębiający poniedziałek) jest brytyjski psycholog Cliff Arnall, który - za pomocą wymyślonej przez siebie metody - ustalił, a następnie ogłosił, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Czy tak jest w rzeczywistości? O to zapytaliśmy w radiowej Jedynce psychologa.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych psychologia

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor antropologia książki

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio satyra Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka KULTURA