Polskie Radio
Section05

Magdalena Samozwaniec

Rok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. "Magdalena Samozwaniec czuła, że jest to winna siostrze"

- Ona cały czas tak jakby spłacała dług pożegnania w Juracie w 1939 roku. Nie odprowadziła wtedy siostry na dworzec, tylko poszła na plażę. Nigdy więcej już się nie widziały. To w niej ciągle siedziało. Postanowiła dbać o pamięć o siostrze. Bardzo pilnowała rocznic, chętnie rozmawiała o Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na swoich spotkaniach autorskich. Ta Lilka cały czas bardzo funkcjonowała w jej życiu - mówił w Dwójce Rafał Podraza, popularyzator twórczości obu sióstr Kossak.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Rafał Podraza Dorota Gacek Dwójka KULTURA Zobacz także poezja

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów. Posłuchaj archiwalnych rozmów

- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Juliusz Kossak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojciech Kossak

Teodor Axentowicz. Admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak na antenie Polskiego Radia opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec 
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska historia Polski

Magdalena Samozwaniec - pierwsza dama polskiej satyry

Wnuczka malarza Juliusza Kossaka. Córka malarza Wojciecha Kossaka. Siostra malarza Jerzego Kossaka i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Stryjeczna siostra pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Magdalena Samozwaniec nazywana jest po dziś dzień pierwszą damą polskiej satyry, a do najsłynniejszych dzieł należy jej powieść pt. "Na ustach grzechu".
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojciech Kossak

"Ustawianie kobiet w centrum uwagi było dla niej ważne". Merta o Magdalenie Samozwaniec

- Należała do wielbicieli brydża, ale książki, które mu poświęciła, są także o kobietach. Ustawianie kobiety w centrum uwagi było dla niej bardzo ważne - mówiła w Polskim Radiu 24 o Magdalenie Samozwaniec Magdalena Merta. - Mam osobiste wspomnienia z Magdaleną Samozwaniec, bo, bywała w domu moich rodziców, kiedy byłam dzieckiem - przyznała zaś Maryna Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta KULTURA literatura Maryna Miklaszewska

Cztery pokolenia Kossaków zasłużone dla naszej historii

W "Czterech porach roku" wspominamy o o zawiłych losach rodziny Kossaków i ich znaczeniu dla historii Polski. Cztery pokolenia tej rodziny zapisały się w pamięci, a członkom rodziny zawdzięczamy wiele dzieł, które weszły do pereł polskiej kultury. Mówi o nich Joanna Jurgała-Jureczka, autorka wielu publikacji o rodzinie Kossaków
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Kossak Wojciech Kossak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Zofia Kossak Sława Bieńczycka

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Kossak Powstanie Warszawskie antysemityzm Auschwitz Wojciech Kossak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Świadkowie Holokaustu historia Polski II wojna światowa