Polskie Radio
Section05

Wojciech Kossak

Jan Stanisławski. "W nowatorski, wręcz fotograficzny sposób kadrował swoje obrazy"

- Miał umiejętność dostrzeżenia pewnego fragmentu pejzaż, ale pewne siebie muśnięcie pędzla, powstawało skończone dzieło sztuki – mówiła krytyk sztuki Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Młoda Polska Kraków Paryż Warszawa Julian Fałat

Wojciech Kossak. "Połączenie talentu z urokiem osobistym"

Umierający generał Sowiński oparty o armatnią lufę, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej oddający salwę w okrytym śniegiem okopie, dziewczynka - jedno z Orląt Lwowskich - kuląca się z pistoletem w ręku, gdy jej koledzy mierzą do wroga z karabinów, Piłsudski siedzący na Kasztance na skraju lasu. Wszystkie te obrazy utrwalił w narodowej świadomości Wojciech Kossak.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Juliusz Kossak historia Polski

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów. Posłuchaj archiwalnych rozmów

- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Juliusz Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Magdalena Samozwaniec - pierwsza dama polskiej satyry

Wnuczka malarza Juliusza Kossaka. Córka malarza Wojciecha Kossaka. Siostra malarza Jerzego Kossaka i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Stryjeczna siostra pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Magdalena Samozwaniec nazywana jest po dziś dzień pierwszą damą polskiej satyry, a do najsłynniejszych dzieł należy jej powieść pt. "Na ustach grzechu".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Samozwaniec literatura KULTURA Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Dwie Zofie. Tajemnice rodu Kossaków

Historia Kossaków wydaje się już wyczerpująco opisana przez uczonych, jednak, jak pokazuje to nam Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka rodu Kossaków i autorka książki "Na gorącym uczynku. Duchy artystów", w tej materii jest jeszcze wiele do odkrycia. W "Trójce literackiej" pochyliliśmy się nad postaciami niespełnionej artystki Zofii z Kossaków Romańskiej oraz jej siostrzenicy Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej – powieściopisarki i współzałożycielki Rady Pomocy Żydom "Żegota".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura Zofia Kossak historia Polski Juliusz Kossak Henryk Sienkiewicz II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Cztery pokolenia Kossaków zasłużone dla naszej historii

W "Czterech porach roku" wspominamy o o zawiłych losach rodziny Kossaków i ich znaczeniu dla historii Polski. Cztery pokolenia tej rodziny zapisały się w pamięci, a członkom rodziny zawdzięczamy wiele dzieł, które weszły do pereł polskiej kultury. Mówi o nich Joanna Jurgała-Jureczka, autorka wielu publikacji o rodzinie Kossaków
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Zofia Kossak Sława Bieńczycka