Polskie Radio
Section05

Stanisław Różewicz

Janusz Różewicz - starszy brat Stanisława i Tadeusza

"Był głodny jedzenia, miłości, ludzi, świata" – tak Janusza Różewicza z czasów przedwojennych wspominał najmłodszy z braci – Stanisław. Z kolei Tadeusz Różewicz przywołując ostatnie spotkanie z bratem, już podczas okupacji w 1943 roku wyczuł w nim jakieś nie znane dawniej napięcie. W "Strefie literatury" zapraszamy na opowieść o poecie i żołnierzu Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Dorota Gacek Radomsko Dwójka Dagadana Daga Gregorowicz poezja literatura Tadeusz Różewicz

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 103. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze

R jak Radomsko i jak Różewicz

- Początki Radomska sięgają czasów prehistorycznych, ale trzymając się czasów prawie nam współczesnych, przyjmuje się, że przed 1266 rokiem nastąpiła lokacja miasta na prawie niemieckim, za czasów księcia Leszka Czarnego. Zaś pierwszą pisanką wzmiankę o Radomsku datuje się na 1244 rok - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Radomsko Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Barbara Osterloff Janusz Różewicz

Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz

- Najczęściej podczas naszego festiwalu pojawia się twórczość wszystkich trzech braci. Tak będzie również w tym roku - tak Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zapraszał w Dwójce na Festiwal "3XRóżewicz" poświęcony trzem braciom Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom. Patronem głównym festiwalu pozostaje najsłynniejszy z rodzeństwa Tadeusz Różewicz.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Janusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek

Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz list literatura Dwójka Monika Zając

Setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Serwis specjalny

W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół o Różewiczu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio serwisy specjalne

Lato 2021 – After Party

Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA festiwal filmowy TEATR Muzeum Emigracji w Gdyni Trójka Rafał Zawierucha Agnieszka Osiecka