Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Ostatnia zbrodnia w więzieniu na Zamku Lubelskim

Z więzienia zarządzanego przez Gestapo Zamek Lubelski płynnie stał się więzieniem, które zapełniać swoimi wrogami zaczęło NKWD i UB. Do 1954 roku było tu więzienie i katownia ubecka. Od wiosny 1945 roku torturowano i przetrzymywano tu głównie członków podziemia antykomunistycznego. 13 stycznia 1954 roku więzienie na Zamku Lubelskim zostało zlikwidowane. 
Zobacz więcej na temat:  stalinizm PRL zbrodnie wojenne bezpieka procesy polityczne historia Polski Lublin

Lebensborn. To tu III Rzesza chciała stworzyć z dzieci rasę panów

89 lat temu, 12 grudnia 1935, Heinrich Himmler, osoba numer dwa w nazistowskich Niemczech, powołał do życia organizację, której nazwę należy tłumaczyć jako "Źródło życia". Jej zadaniem było stworzenie warunków do przyjścia na świat "wartościowych rasowo" Niemców. W czasie wojny stała się miejscem, gdzie zrabowane przez okupantów dzieci przechodziły pranie mózgów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza rasizm nazizm Heinrich Himmler Adolf Hitler dzieci II wojna światowa Anna Malinowska

Tajemnica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego. Zmarł 83 lata temu, kontrowersje wokół jego zgonu nie ustają do dziś

Edward Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia 1941 roku w okupowanej Warszawie. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Jeśli są prawdziwe, to kto i dlaczego mógł chcieć śmierci byłego Naczelnego Wodza? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Bartłomiej Makowski

Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego

85 lat temu powstała Tajna Armia Polska. Komendantem tej konspiracyjnej organizacji został Jan Włodarkiewicz, późniejszy dowódca "Wachlarza" - grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Funkcję inspektora organizacyjnego pełnił Witold Pilecki, późniejszy ochotnik do Auschwitz, jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Dzień później uroczystą przysięgę w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej w Warszawie odebrał od nich ks. Jan Zieja.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Witold Pilecki

Generalne Gubernatorstwo. "Jak najbardziej zniszczyć i rozbić polską siłę narodową"

- Znajdujemy się na tym obszarze dla ugruntowania niemieckiego panowania, dla wprowadzenia w życie władczych aspiracji niemieckich. Rzesza niemiecka nie jest gościem w tym kraju. My przebywamy tu po to, aby kraj ten zniemczyć na wieki i nieodwracalnie – pisał w 1943 roku generalny gubernator Hans Frank.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Generalne Gubernatorstwo Hans Frank II wojna światowa Kraków Niemcy

"Heimkehr" – antypolski film z polskimi aktorami

– Pokazywałem ten film kilkunastokrotnie wybranym grupom i wszędzie pojawiała się opinia, że należy go przedstawiać w towarzystwie komentarza fachowców, który omówi niuanse, może niewyraźne, ale pozostające w świadomości, a nawet i podświadomości – mówił prof. Eugeniusz Król w Polskim Radiu w 2014 roku. Film "Heimkher" w reżyserii Gustava Ucicky’ego miał swoją premierę 10 października 1941 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza propaganda

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 103. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze