Polskie Radio
Section05

komedia

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Holokaust Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Żydzi Adolf Hitler

"Dzień świra": wiecznie żywe frustracje i paranoje życia codziennego

Są takie filmy, które potrafią komentować naszą rzeczywistość tak celnie i dosadnie, że nie pozostaje nic innego, jak pokiwać głową, roześmiać się przez łzy i… iść dalej przez życie. Może trochę bardziej uśmiechnięty, bo jednak ktoś rozumie, co przeżywam. Jednym z takich filmów jest "Dzień świra" Marka Koterskiego, który premierę miał 21 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marek Koterski Marek Kondrat Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura TEATR

Marek Bargiełowski - znany aktor także z Teatru Polskiego Radia

7 lat temu, 23 marca 2016 roku, odszedł od nas znany aktor, reżyser i prezes Związku Zawodowego Aktorów Polskich, Marek Bargiełowski. Nie tylko twarz tego aktora była znana z licznych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, wystąpił w ponad 85 produkcjach, lecz też w 433 przedstawieniach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Bargiełowski Teatr Polskiego Radia film polski kino Stanisław Bareja

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś

– Ten utwór bardzo mi się zrymował z czasami, w których teraz żyjemy. To dla mnie przedziwne, że coś, co jakiś intelektualista napisał siedemdziesiąt parę lat temu, nagle tak się rymuje z rzeczywistością, która jest obok mnie – mówi Przemysław Bluszcz. Wyreżyserowany przez niego spektakl "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, możemy oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Przemysław Bluszcz

"Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem". Lidia Sadowa i Mariusz Ostrowski o spektaklu "Berlin, Berlin"

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Lidia Sadowa Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion

Komedia "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego właśnie weszła na ekrany polskich kin. To oficjalny pełnometrażowy debiut fabularny tego reżysera, choć ma już w swoim dorobku kilka krótkich metraży nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych. Czy najnowsze dzieło powtórzy sukces swoich poprzedników?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM premiera festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński

"Frydląd Junjor". Reżyser: śmieszna polska komedia zdarza się nader rzadko

- Z kilku tekstów Winawera, które przeczytałem, "Frydląd Junjor" najbardziej przypadł mi do gustu. Może dlatego, że poza tym, że jest śmieszny, pokazuje również różne strony ludzkiej natury, która się absolutnie nie zmieniła od tamtych czasów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Maciej Wiktor, reżyser słuchowiska, które w najbliższą niedzielę (8.01) będzie miało premierę na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia premiera Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR literatura Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

"Chrzciny", "Menu", "Nie cudzołóż i nie kradnij". Kinowe premiery tygodnia

Polska komedia obyczajowa z wybitną rolą Katarzyny Figury, czarna komedia z Ralphem Fiennesem i Anyą Taylor-Joy, film animowany produkcji polsko-chińskiej, komedia kryminalna i francuski film powracający do historii przyjaźni dziesięcioletniego chłopca z Bellą, suczką rasy owczarek pirenejski. To najnowsze propozycje filmów, na które warto wybrać się do kina. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski premiera film polski