Historia

"Świat według Kiepskich" jednym z najdłuższch polskich seriali

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 05:30
24 lata temu, 16 marca 1999 roku, a był to wtorek, wyemitowano premierowy odcinek "Świata według Kiepskich", cyklicznego serialu komediowego w reżyserii tadżycko-polskiego reżysera i producenta filmowego Okiła Khamidowa.
Aktor Andrzej Grabowski podczas spotkania z obsadą i twórcami serialu Świat według Kiepskich w czasie  premiery książki o serialu. Warszawa, 2022 r.
Aktor Andrzej Grabowski podczas spotkania z obsadą i twórcami serialu "Świat według Kiepskich" w czasie premiery książki o serialu. Warszawa, 2022 r.Foto: PAP/Leszek Szymański

Plejada gwiazd aktorskich

Serial liczył 588 odcinków, do których należy dodać dwa odcinki specjalne, a dlatego liczył, bo od 16 listopada 2022 roku nie jest już dłużej produkowany. Wokół tego niezwykle popularnego serialu zgromadziła się ogromna liczba występujących w nim aktorek i aktorów, wielu znanych i lubianych, ale też pojawiały się postaci mediów i znani artyści, a serial reżyserowało kilku reżyserów. Co ciekawe, lista zatrudnianych scenarzystów liczy sobie ponad 30 nazwisk i może dlatego treść poszczególnych odcinków, choć skupiająca się wokół życia kilku osób, była tak różnorodna i zawsze zaskakiwała ciekawymi spostrzeżeniami. Dla porządku dodamy, że serial emitowany był na antenie Polsatu.

Oprócz fabuły, która opowiadała o naszym życiu codziennym, o tak licznych wśród nas nieudacznikach, bumelantach i "inteligentnych inaczej" osobach, podstawą sukcesu była główna obsada serialu. Tu na plan pierwszy wybija się postać Ferdynanda Kiepskiego grana przez wybitnego Andrzeja Grabowskiego. Widzowie polubili także serialową żonę Ferdka (bo tak zdrobniale się do niego odnoszono) Halinę, którą grała równie wspaniała w tej roli Marzena Kipiel-Sztuka. Wszystkie postaci głównego planu wryły się w naszą pamięć... i Walduś i Mariola, babka Rozalia, Marian i Helena Paździochowie, Arnold Boczek czy listonosz Edzio. Niektórzy z aktorów niestety pozostaną już tylko w naszej pamięci.

W serialu pojawiało się mnóstwo ról epizodycznych, a lista nazwisk grających ich aktorów i postaci medialnych jest przeogromna. Dla nas ciekawym jest fakt, że często postaci te występowały niejako w rolach, które napisało im życie, czyli będąc np. konferansjerem w rzeczywistości, to w serialu był nim również - choćby Krzysztof Ibisz. Co do głównej roli Ferdka reżyserzy mieli kilka pomysłów, niektórzy z typowanych aktorów odmówili, a w rolę wcielił się Andrzej Grabowski. Natomiast rolę listonosza Edzia miał zagrać początkowo faktyczny listonosz Zenon Laskowik, słynny współtwórca twórca kabaretu TEY. Ten jednak odmówił i do roli przystąpił jego estradowy kolega Bohdan Smoleń.

588 odcinków

Serial liczy sobie 35 serii, z których do odcinka 282 reżyserował Okił Khamidow, odcinki od 283 do 528 reżyserował Patrick Yoka, a od 529 do 588 Adek Drabiński. Ciekawym rozwiązaniem jest też fakt umieszczenia jako muzycznego utworu, określającego serial piosenki zespołu Big Cyc. Piosenka przewodnia, pochodząca z albumu "Świat według Kiepskich" została napisana przez Krzysztofa Skibę, a muzykę skomponował Jarosław Lis. Co ciekawe, w utworze otwierającym poszczególne odcinki wyraźnie słyszymy "Kiepskich świat", bo taki właśnie miał być pierwszy tytuł tego serialu.

Akcja, najogólniej mówiąc, toczy się w starej kamienicy na wrocławskim osiedlu Kosmonautów, choć najczęściej widzimy karykaturalnych bohaterów w trzech - czterech miejscach i są to: salon mieszkania Ferdka Kiepskiego, jego kuchnia i jego sypialnia. Nie możemy również pominąć korytarza z ubikacją, bo tam najczęściej ogniskują się komiczne interakcje między sąsiadami. W niektórych odcinkach bohaterowie schodzą także do piwnicy, bądź wychodzą na dach. Wszystkie zdarzenia w tym serialu obracają się wokół szukania sposobu na dobry zarobek i odniesienie sukcesu. Czasem jednak bohaterowie robią wszystko, by inni tego sukcesu właśnie nie odnieśli. Jak w soczewce możemy zobaczyć tam samych siebie jako społeczeństwo, trochę groteskowo, trochę prześmiewczo, lecz zawsze dla nabrana odpowiedniego dystansu do samych siebie.

PP

Czytaj także

Alternatywy 4. Polska zamknięta w jednym bloku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 05:50
Obecnie na warszawskim Ursynowie znajduje się ulica Alternatywy. – Z punktu widzenia autorów to już nie jest sukces, tylko coś większego, bo mieć ulicę swojego dzieła, to duża sprawa – mówił Maciej Rybiński, scenarzysta serialu, w reportażu Polskiego Radia. – Chociaż wolałbym, żeby to była ulica Barei. Myślę, że Staszkowi to się należy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humorysta przed mikrofonem. Jacek Janczarski, pan Sułek i inni

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:55
2 lutego mija 24. rocznica przedwczesnej śmierci Jacka Janczarskiego, pisarza, dramaturga i scenarzysty, twórcy legendarnych seriali, filmów i słuchowisk, takich jak "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodzina Poszepszyńskich". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanka Bielicka. Babcia, krokodyl i Dziunia z chrypką

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 05:49
Nazywano ją "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury. I do samego końca nie opuszczało jej poczucie humoru. 9 marca 2006 roku zmarła Hanka Bielicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:45
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
rozwiń zwiń