Spacer po Muzeum Ikon w Supraślu. Na początku - katakumby

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 13:22
Muzeum Ikon w Supraślu - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku to miejsce, w którym można poczuć się jak w czasach pierwszych chrześcijan. Wszystko m.in. z powodu aranżacji wnętrz muzeum. O zamyśle wystawców i ich planach opowiedziała Dwójce Ewa Zalewska - kierownik Muzeum oraz Anna Motowicka - ikonograf.
W 1999 r. Muzeum Podlaskie podpisało umowę z prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską o zlokalizowaniu w części Pałacu Opatów supraskiego monasteru Muzeum Ikon
W 1999 r. Muzeum Podlaskie podpisało umowę z prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską o zlokalizowaniu w części Pałacu Opatów supraskiego monasteru Muzeum IkonFoto: materiały prom.

Można tu podziwiać ikony wykonane w technice fresku, tradycyjnej tempery na drewnianym podobraziu oraz na podobraziach płóciennych. Pośród cennych obiektów znajdują się XVII- i XVIII-wieczne ikony z Podlasia i z dawnych terenów Rzeczypospolitej.


Posłuchaj
15:07 _PR2 (mp3) 2024_11_21-11-00-07.mp3 Ewa Zalewska i Anna Motowicka o Muzeum Ikon w Supraślu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

Katakumby pierwszych chrześcijan

Uwagę odwiedzających muzeum w pierwszej chwili zwraca aranżacja sal wystawowych. Ewa Zalewska - kierownik Muzeum Ikon w Supraślu wyjaśniła, że mają one nawiązywać m.in. do czasów pierwszych chrześcijan. - Aranżacja plastyczna tych pomieszczeń jest niezwykła z punktu widzenia odbiorcy. Wygląd pierwszej sali ma nawiązywać do katakumb, czyli miejsc, gdzie zachowane są pierwsze dzieła chrześcijańskie. Zapis treści związanych z nowym wyznaniem - powiedziała.

- W tej sali znajdują się repliki malowideł z katakumb św. Pryscylii. Wszystko po to, żeby uzmysłowić sobie, że tradycja i pewna transcendencja środków wyrazów w ikonie trwa - dodała.

Renowacja

W muzeum trwają także prace nad zniszczonymi dziełami. Ikonograf Anna Motowicka wyjaśniła, że zajęcie to wymaga cierpliwości i umiejętności "wpisania się w region Podlasia XVI wieku". - Trzeba pokory. Ikona to przede wszystkim kontemplacja, modlitwa i chęć przebywania w atmosferze duchowej. I to pomaga - zdradziła.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 21.11.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/dz/am

Czytaj także

Hubert Kampa i jego "wojenne" ikony

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 16:50
Gościem wtorkowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Hubert Kampa, ikonograf i autor wystawy "Ratunek na skrzyni amunicji pisany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie Instytutu Sztuki PAN. Ikonostas z XVII wieku odnaleziony na strychu cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 13:20
Pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, odnaleźli na strychu jednej z cerkwi duże fragmenty ikonostasu z XVII wieku. To sensacyjne odkrycie, porównywane do odkrycia "Ekstazy św. Franciszka" El Greca. - Ten obiekt nie ma analogii. Następne chronologicznie fragmenty tego typu obiektów pochodzą z XVIII wieku - wyjaśniają naukowcy, który odnaleźli pozostałości dzieła.
rozwiń zwiń