Psychodeliki. Szansa na zdrowie czy prosta droga do uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 15:48
Psychodeliki, pod koniec lat 60. zdelegalizowane i okryte złą sławą, dziś wracają na naukowe salony. Pokłada się w nich nadzieje dotyczące leczenia chorób psychicznych, ale są też obawy, że mogą być furtką do uzależnienia. 
Psychodeliki to nie tylko grzyby, ale też psychocybina, dimetylotryptamina, meskalina czy LSD. To substancje, które działają na układ serotoninowy w mózgu.
Psychodeliki to nie tylko grzyby, ale też psychocybina, dimetylotryptamina, meskalina czy LSD. To substancje, które działają na układ serotoninowy w mózgu. Foto: shutterstock/nito

Minął rok odkąd stan Oregon umożliwił legalne korzystanie z psylocybiny pod kontrolą specjalisty. W latach 60. były popularne wśród hipisów, osób związanych z kontrkulturą, protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie, wśród walczących o prawa kobiet i mniejszości etnicznych. Na wojnę z nimi poszedł prezydent Nixon, zdelegalizował je. 


Posłuchaj
98:27 PR4_20.11.2024_20.04_Bez tabu 20.04 psychodeliki.mp3 Psychodeliki są szansą czy zagrożeniem? (Bez tabu/Czwórka)

 

A jak to wygląda w Polsce? Czy ich używanie jest legalne? Czy wkrótce mogą zastąpić psychoterapię? Może będą ją wspierać? A może to furtka do narkotyzowania się? Te pytanie swoim gościom zadał Jakub Jamrozek w audycji "Bez tabu". W Czwórce głos zabrali:

  • Jakub Schimmelpfennig, psycholog, badacz specjalizujący się w psychodelikach, pracownik Behavioral Neuroscience Lab i doktorant na warszawskim Uniwersytecie SWPS, założyciel koła naukowego PCRG,
  • dr Piotr Marcinowicz, psychiatra, założyciel Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KeyClinic,
  • dr Jan Szczypiński z Pracowni Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk,
  • Adam Nyk, specjalista terapii uzależnień, kierownik Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Monar w Warszawie. 

Nie zabrakło też głosów od naszych słuchaczy. 

Eksperci wyjaśniają, że psychodeliki to nie tylko grzyby, ale też psychocybina, dimetylotryptamina, MDMA, meskalina czy LSD. To substancje, które działają na układ serotoninowy w mózgu. 

Czytaj także:

Mówią też o o renesansie psychodelicznym, którym nazywamy powrót do badań nad psychodelikami, a rozpoczął się on blisko 20 lat temu. Zespoły badawcze na całym świecie prowadzą intensywne badania nad wykorzystaniem substancji psychoaktywnych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Chorzy z nadzieją czekają na ich wyniki. Co już wiemy o psychodelikach, a co wymaga dalszych badań? Jak reaguje mózg po podaniu psylocybiny? Czy psychodeliki rzeczywiście mogą być pomocne w leczeniu depresji?

Czwórkowi goście przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. Zastrzegają, że psychodeliki to nie jest magiczna pigułka, która uleczy wszystkie dolegliwości i problemy społeczne. Mogą być pomocne, mają duży potencjał terapeutyczny, medyczny, wspomagający rozwój duchowy, ale nie rozwiążą wszystkich problemów. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jakub Schimmelpfennig (psycholog, badacz specjalizujący się w psychodelikach, pracownik Behavioral Neuroscience Lab i doktorant na warszawskim Uniwersytecie SWPS, założyciel koła naukowego PCRG), dr Piotr Marcinowicz (psychiatra, założyciel Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KeyClinic), Jan Szczypiński (Pracownia Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk), Adam Nyk (specjalista terapii uzależnień, kierownik Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Monar w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2024

Godzina emisji: 20.06

pj

Czytaj także

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:09
Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alko-tubki wycofane. Czy to rozwiązuje problem dostępności alkoholu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 09:27
Pojawienie się "alko-tubek" wywołało skuteczny protest terapeutów uzależnień, rodziców i osób publicznych. To jednak nie rozwiązuje problemu dostępności alkoholu w Polsce, na co zwracają uwagę Czwórkowi goście. - W samej Warszawie jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji - alarmuje Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień. 
rozwiń zwiń