Polskie Radio
Section05

psychiatria

Wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. "Dziecko zupełnie inaczej podchodzi do kwestii śmierci niż dorosły"

- Każda żałoba jest przeżyciem indywidualnym, nie ma jednego standardu. Bardzo często uważamy, że dziecko, które nie mówi o bólu, nie płacze, nie okazuje na zewnątrz rozpaczy, to jest dziecko, dla którego to jest proste. Nie dajmy się nabrać na to, że dziecko nie czuje, nie cierpi - powiedziała w audycji "Eureka" Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski psychologia żałoba śmierć dzieci

Antoni Kępiński - psychiatra. "Budował ludzką więź z pacjentem"

106 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatra psychologia psychoterapia stres

Polskie Radio 24 Problem depresji. " Nie jest lenistwem, jest chorobą"

- Depresja nie jest lenistwem, nie ma tu nic związanego z wyborem człowieka. Depresja jest chorobą i tak jak na każdą inną chorobę, nie mamy na nią wpływu, na to, że chorujemy. Osoby w depresji wymagają po prostu naszego wsparcia w procesie leczenia i wiary w to, że uda im się z tej choroby wyjść - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze Depresji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo depresja psychologia

"Nic nie czuję": dramatyczny obraz psychiatrii dziecięcej w Polsce

Poprzez film "Nic nie czuję" jego twórcy - Janusz Schwertner i Anita Bugajska - chcieli wezwać do pracy nad poprawą sytuacji w psychiatrii dziecięcej w naszym kraju. Po niespełna roku od premiery przyznają, że mamy już do czynienia z początkiem pozytywnej zmiany. Do twórców odzywają się też kolejne osoby, które dzięki filmowi zrozumiały skalę problemu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Janusz Schwertner Anita Bugajska opieka nad dzieckiem zdrowie dziecka film polski

Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?

Co kryje się pod pojęciem "rozpieszczonego umysłu", które pojawia się w tytule książki amerykańskich badaczy Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa? Zdaniem autorów jest to stan umysłu współczesnego człowieka, który systematycznie unika trudnych doświadczeń, takich jak stres czy intensywny wysiłek intelektualny. Nasuwa się zatem pytanie: jak zachować wrażliwość, nie popadając w nadwrażliwość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz stres psychologia mózg umysł depresja strach

Psychologowie nie mają wątpliwości: samotność jest gorsza i bardziej niebezpieczna od nikotyny!

W niedzielę 9 czerwca wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko – tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. To święto jest ważniejsze, niż się może wydawać, gdyż jak się okazuje, posiadanie przyjaciela, kogoś bliskiego, to bardzo ważna sprawa, mająca poważny wpływ na naszą psychikę i zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyjaźń ludzie pomoc psychologia starość Beata Rajba Justyna Grabarz Trójka

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie psychiczne młodzież psychoterapia depresja Jakub Jamrozek Martyna Wojciechowska Joanna flis

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie medycyna biologia NAUKA psychologia badania