Polskie Radio
Section05

psychiatria

Depresja jest nie tylko w poniedziałki. Czego nie wiemy o tej chorobie? 

Depresja jest poważną, śmiertelną chorobą. Wiele osób jednak ją trywializuje, mówiąc o "blue monday", koncepcji już dawno obalonej, czy: "mam deprechę". Gosia Serafin podkreśla, że to nie ospa, którą wyleczymy w ciągu kilku tygodni. Depresję ma się całe życie, a epizody depresyjne są nawracające. 
Zobacz więcej na temat:  depresja Czwórka psychologia zdrowie psychiczne Jakub Jamrozek zdrowie choroba Halszka Witkowska Małgorzata Serafin Magdalena Nowicka

Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?

- Cierpienie, z którym nie radzimy sobie sami, na które nie mają dobrej odpowiedzi nasi bliscy, przyjaciele czy rodzina, gdy tego wsparcia jest za mało, sytuacja, gdy cierpimy nadmiernie, to na pewno jest moment, by sięgnąć po poradę psychologa czy konsultację psychoterapeuty - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także zdrowie społeczeństwo psychologia psychoterapia zdrowie psychiczne

Centra Zdrowia Psychicznego. "Nie wyrywają pacjentów z ich środowiska"

Centra Zdrowia Psychicznego pomagają pacjentom dobrze funkcjonować w ich środowisku życia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aneta Pawłowska-Krać. Zaznaczyła, że centra dostosowują się do potrzeb konkretnego pacjenta. Obecnie resort zdrowia chce rozszerzyć program pilotażowy na cały kraj. Jednak chorzy i lekarze protestują, bo ma się zmienić finansowanie ośrodków. Ich zdaniem grozi to "stomatologizacją" opieki medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia zdrowie psychiczne POLSKA psychika

Katarzyna Bonda: to książka o lęku i tym, jak go pokonać

W najnowszej książce Katarzyny Bondy "W głąb" jest morderstwo, trauma, szpital psychiatryczny, jest też dobrze znany jej czytelnikom detektyw, Jakub Sobieski, który zawsze dostaje najtrudniejsze sprawy. - Ja nie napisałam książki o kryzysie psychiatrii dziecięcej w Polsce. Ja daję pretekst, żeby o tym mówić - przyznaje pisarka. - W tej książce wszystko się zaciera: wina, odpowiedzialność, wyrzuty sumienia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Bonda Kasia Dydo kryminał KSIĄŻKA literatura Zobacz także

#DzieńProtestu. Czym są Centra Zdrowia Psychicznego? Dlaczego mówi się, że ich funkcjonowanie jest zagrożone?

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) i Kongres Zdrowia Psychicznego organizują 5 grudnia Dzień Protestu. W planach jest manifestacyjny przemarsz pod Sejm. Organizatorzy domagają się m.in. udoskonalania modelu wsparcia w CZP przy ich działaniu na zasadach przetestowanych w pilotażu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko psychologia zdrowie psychiczne Zobacz także

Wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. "Dziecko zupełnie inaczej podchodzi do kwestii śmierci niż dorosły"

- Każda żałoba jest przeżyciem indywidualnym, nie ma jednego standardu. Bardzo często uważamy, że dziecko, które nie mówi o bólu, nie płacze, nie okazuje na zewnątrz rozpaczy, to jest dziecko, dla którego to jest proste. Nie dajmy się nabrać na to, że dziecko nie czuje, nie cierpi - powiedziała w audycji "Eureka" Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski psychologia żałoba śmierć dzieci

Antoni Kępiński - psychiatra. "Budował ludzką więź z pacjentem"

106 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatra psychologia psychoterapia stres

Polskie Radio 24 Problem depresji. " Nie jest lenistwem, jest chorobą"

- Depresja nie jest lenistwem, nie ma tu nic związanego z wyborem człowieka. Depresja jest chorobą i tak jak na każdą inną chorobę, nie mamy na nią wpływu, na to, że chorujemy. Osoby w depresji wymagają po prostu naszego wsparcia w procesie leczenia i wiary w to, że uda im się z tej choroby wyjść - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze Depresji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo depresja psychologia

"Nic nie czuję": dramatyczny obraz psychiatrii dziecięcej w Polsce

Poprzez film "Nic nie czuję" jego twórcy - Janusz Schwertner i Anita Bugajska - chcieli wezwać do pracy nad poprawą sytuacji w psychiatrii dziecięcej w naszym kraju. Po niespełna roku od premiery przyznają, że mamy już do czynienia z początkiem pozytywnej zmiany. Do twórców odzywają się też kolejne osoby, które dzięki filmowi zrozumiały skalę problemu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Janusz Schwertner Anita Bugajska opieka nad dzieckiem zdrowie dziecka film polski