Depresja jest nie tylko w poniedziałki. Czego nie wiemy o tej chorobie? 

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 09:00
Depresja jest poważną, śmiertelną chorobą. Wiele osób jednak ją trywializuje, mówiąc o "blue monday", koncepcji już dawno obalonej, czy: "mam deprechę". Gosia Serafin podkreśla, że to nie ospa, którą wyleczymy w ciągu kilku tygodni. Depresję ma się całe życie, a epizody depresyjne są nawracające. 
Kiedy Blue Monday jest nie tylko w poniedziałek - co wiemy o depresji?
Kiedy Blue Monday jest nie tylko w poniedziałek - co wiemy o depresji?Foto: Shutterstock

Mimo że koncepcja "blue monday", jako najbardziej depresyjnego dnia w roku została już dawno obalona, to wielu z nas z niej korzysta. Gosia Serafin, dziennikarka, youtuberka, podcasterka, autorka kanału BEZ FARBOWANIA i osoba z doświadczeniem depresji podkreśla, że depresja jest we wtorki, czwartki, w sierpniu i listopadzie, codziennie, zawsze.

Posłuchaj
82:40 PR4_20.01.2025_20.12_Bez_Tabu 20.12.31 21.48.48.mp3 Depresja - co to za choroba i czemu jest tak groźna? (Bez tabu/Czwórka)

 

Dr Magdalena Nowicka, psycholożką różnic indywidualnych z Uniwersytet SWPS, również stroni od wyznaczania najbardziej depresyjnych dni w roku. - Koncepcja "blue monday" stoi za uproszczeniami znaczenia terminu depresja. Związana jest z nią ogromna nieprecyzyjność. Termin depresja stosujemy też na określenie wielu codziennych rozczarowań, chwilowego obniżenia nastroju, a depresja jest bardzo poważną, śmiertelną chorobą. Ja bym chciała, żeby tę powagę zawsze podkreślano. 

Depresja to jedna z najpowszechniejszych chorób psychicznych na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

  • Na depresję cierpi ponad 280 milionów ludzi na świecie. W Polsce problem ten dotyka nawet 1,5 miliona osób, a liczba ta stale rośnie.
  • Depresja znacząco zwiększa ryzyko samobójstw, każdego roku ponad 700 tysięcy osób odbiera sobie życie.

Zobacz także:

Czytaj też:

Czego nie wiemy o depresji? O tym rozmawialiśmy z Gosią Serafin i dr Magdaleną Nowicką. Gościem Jakuba Jamrozka była również dr Halszka Witkowska, suicydolożka, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Gosia Serafin (dziennikarka, youtuberka, podcasterka, autorka kanału BEZ FARBOWANIA i osobą z doświadczeniem depresji), dr Magdalena Nowicka (psycholożka różnic indywidualnych z Uniwersytet SWPS), dr Halszka Witkowska (suicydolożka, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 20.01.2025

Godzina emisji: 20.05

gV/pj/kor

Czytaj także

Zmiany klimatu a zdrowie psychiczne. "Najtrudniejsze jest zderzenie się z niemocą"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 13:00
Kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenia ekologiczne są faktem. To już nie jest nasza przyszłość, a nasza teraźniejszość. Specjaliści zwracają też uwagę, że trudna sytuacja świata wpływa na nasze zdrowie, również psychiczne - coraz częściej mówimy o depresji klimatycznej. 
rozwiń zwiń