Co dalej z centrami zdrowia psychicznego?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 08:38
Gdzie udać się po pomoc psychiatryczną? Do jednego ze 110 centrów zdrowia psychicznego. To placówki oferujące bezpłatne wsparcie dla wszystkich potencjalnych pacjentów. O tych instytucjach oraz pomocy, jaką oferują, rozmawialiśmy w audycji "Bez tabu".
Centra zdrowia psychicznego oferują darmową pomoc
Centra zdrowia psychicznego oferują darmową pomocFoto: Shutterstock

Centrum zdrowia psychicznego przyjmie każdego pacjenta, bez wstępnego podziału, z jakimi trudnościami i problemami mierzy się potrzebująca osoba. Z wsparcia mogą skorzystać również bliscy i znajomi dotkniętych zaburzeniami. Pomoc w CZP udzielana jest bezpłatnie, pod warunkiem ukończenia 18 roku życia.


Posłuchaj
98:13 PR4_25_11_2024_20_12_Bez_tabu.mp3 Goście "Bez tabu" o centrach zdowia psychicznego (Bez taby/Czwórka)

 

- Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego trwa w Polsce już 6 lat. Liczymy na to, że w najbliższej przyszłości stanie się to elementem systemowej oferty pomocy dla pacjentów - mówi dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka. - Nie koncentrujemy się na chorobie, czyli nie tylko na leczeniu i usunięciu objawów, a myślimy perspektywicznie o pacjencie; planujemy, co będzie potem. To psychiatria zorientowana na zdrowienie - dodaje gościni Kuby Jamrozka.

Do centrum zdrowia psychicznego można zgłosić się nawet z ulicy. Pomoc otrzymuje się praktycznie od razu, bez umawiania na odległy termin. Osoba potrzebująca uzyskuje wsparcie natychmiastowo. Na pierwszych spotkaniach psycholog próbuje zdiagnozować potrzeby pacjenta, czy potrzebna będzie krótkotrwała czy długoterminowa psychoterapia czy pomoc psychiatry.

Pilotażowy program centrów zdrowia psychicznego działa terytorialnie. Obecnie w Polsce otwartych jest 110 placówek, które swoim zasięgiem obejmują pomocą psychiczną ponad połowę wszystkich mieszkańców naszego kraju. Centra zdrowia psychicznego działają zazwyczaj przy przychodniach i szpitalach, ale również jako samodzielne instytucje.

Gościniami Kuby Jamrozka były:

  • dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra, ordynator Oddziału Zapobiegania Nawrotom i Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie;
  • Luiza Kula, pracuje w centrum zdrowia psychicznego obejmującego pomocą obszar Myślenic;
  • Krystyna Matyjasek, asystentka zdrowienia i trenerka fitness w Katowicach i Sosnowcu.

Więcej praktycznych informacji o centrach zdrowia psychicznego można znaleźć tutaj.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, Luiza Kula, Krystyna Matyjasek

Data emisji: 25.11.2024

Godzina emisji: 20.12

kajz

Czytaj także

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:30
- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń