Polskie Radio
Section05

Anna Maruszeczko

Wydarzenia na "Zieleniaku". "Przyszedł czas, by o tym mówić. Uwolnić tę historię od wstydu"

Trzy dni po wybuchu powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, na "Zieleniaku", placu targowym na Ochocie, hitlerowcy urządzili obóz przejściowy, tzw. punkt zborny, dla ludności cywilnej. Nadzorowała go jednostka SS RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa). Był on miejscem kaźni, odzierania z godności, dla dziewczynek i kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie gwałt przemoc II wojna światowa Maja Kleczewska Agnieszka Przepiórska

Sytuacja dzieci po rozwodzie rodziców. Czy pomoc psychologiczna zawsze jest niezbędna?

Jak podaje Akademia Dobrego Rozstania, szacuje się, że dwoje na pięcioro dzieci bierze udział w kryzysie rozstania rodziców. Średnio dwa lata przed rozstaniem rodziców dziecko już uczestniczy w złych emocjach i traci poczucie bezpieczeństwa. Skala tego problemu społecznego rośnie.
Zobacz więcej na temat:  rozwód rodzice dziecko dzieci psychologia psychologia dziecięca mediacje pomoc społeczna małżeństwo

Jak możemy wesprzeć psychicznie powodzian? Zamiast wspólnie płakać, pomóżmy przy sprzątaniu

- Każda osoba, która przeżywa zdarzenie potencjalnie traumatyczne, będzie je przeżywać na swój sposób. Skutki będą zależne od wielu czynników. Jest jeden czynnik, który jest absolutnie najbardziej uznawany za leczący - to wsparcie społeczne - powiedziała w audycji "Blisko, coraz bliżej" Anna Jastrzębska, psycholożka, psychotraumatolożka, interwentka kryzysowa, ratowniczka, która niedługo jedzie na południe Polski, by pomagać powodzianom.
Zobacz więcej na temat:  powódź Sytuacja powodziowa zdrowie psychiczne psychologia

Niedojrzali dorośli. Czy obecny świat sprzyja zdziecinnieniu?

Coraz więcej dorosłych dziecinnieje. Są niedojrzali w związkach z innymi osobami, ale również w pracy czy po prostu na co dzień. Dlaczego współczesny świat i social media dość mocno sprzyjają temu? O tym Anja Choluy, psycholożka i psychotraumatolożka, oraz Tomasz Sobierajski, współautor książki "Dojrzałość. Jak odnaleźć się w kulturze zdziecinnienia".
Zobacz więcej na temat:  dorosły Anja Choluy Tomasz Sobierajski

Dlaczego ludzie tak często myślą negatywnie? Wyjaśniają eksperci

Skąd w wielu z nas bierze się negatywne myślenie, które psuje nasze relacje z innymi ludźmi? - Emocje pojawiają się w nas tylko i wyłącznie w oparciu o myśli, które powstały w naszej głowie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Konrad Wilk. Z kolei Katarzyna Bogusz-Przybylska zwraca uwagę, że "nam się wydaje, że jeżeli przewidzimy wszystkie czarne scenariusze, to się na nie przygotujemy".
Zobacz więcej na temat:  relacje Katarzyna Bogusz-Przybylska Konrad Wilk