Polskie Radio
Section05

cyberbezpieczeństwo

Polskie Radio 24 Oblicza dezinformacji. Manipulują umysłami, podsycają strach

- Starają się podsycać nasze obawy, wskazywać częściowo wyimaginowane zagrożenia, czasem totalnie wyimaginowane; generalnie chodzi o zastraszanie nas różnymi czynnikami. A później, zarówno strona rosyjska, jak i białoruska, stara się wskazywać remedium [...] ta i ta partia, to i to środowisko, poprzez taką, a nie inną politykę, np. politykę prorosyjską, antyzachodnią, wybawi was, wyratuje - tak w Polskim Radiu 24 tłumaczył mechanizm dezinformacji i jej wpływ na społeczeństwo dr Michał Marek, ekspert NASK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nask dezinformacja media społecznościowe Polskie Radio 24

Fałszywe dowody w aplikacji mObywatel. Minister reaguje

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że fałszowanie dowodów osobistych w aplikacji mObywatel zagrożone jest karą więzienia. Polityk odniósł się do informacji o tym, że w internecie można kupić fałszywe dokumenty elektroniczne. Korzysta z nich głównie młodzież, aby kupować napoje energetyczne, alkohol i wyroby tytoniowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Gawkowski mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji społeczeństwo cyberprzestępczość cyberzagrożenia

Bezpieczeństwo w internecie. Jak zadbać o swoją prywatność?

Cyfrowy świat daje nam nieograniczone możliwości - ale czy wciąż możemy czuć się w nim bezpiecznie? W dobie cyberataków, oszustw, deepfake’ów i kradzieży danych coraz częściej zadajemy sobie pytanie: czy internet może być jeszcze miejscem, w którym mamy kontrolę nad swoją prywatnością?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także cyberzagrożenia cyberprzestępczość internet zagrożenia w internecie Piotr Firan Julia Piechna Michał Dondajewski

Gawkowski: przed wyborami rosyjskie służby werbują Polaków

- Rosyjskie służby stworzyły specjalne grupy, które mają wprost nas atakować, wprowadzać emocje i panikę podczas wyborów prezydenckich. Pierwszy raz w sposób tak otwarty wśród Polaków werbują chętnych do tego, żeby z nimi współpracowali. I płacą za to nie najgorsze pieniądze: kilka tysięcy euro - powiedział w radiowej Trójce wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Renata Grochal polityka Krzysztof Gawkowski Rosja wybory prezydenckie

Milion dolarów od Google dla polskich uczelni. Potrzeba specjalistów "na wczoraj"

Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymają milion dolarów od Google na realizację programów edukacyjnych związanych z cyberbezpieczeństwem. To część międzynarodowego projektu "Google.org Cybersecurity Seminar", w ramach którego amerykański gigant technologiczny przekaże w sumie 17 milionów dolarów uczelniom z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Politechnika Warszawska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu google

Program ochrony wyborów. Miliony na walkę z wrogim wpływem

Na początku lutego ruszy cały zakres działań związany z ochroną zbliżajacych się wyborów prezydenckich. Chodzi m.in. o to, by zabezpieczyć je przed cyberatakami, wrogim wpływem z zagranicy, wyciekiem haseł itp. Na cały program przeznaczonych zostanie kilkanaście milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory wybory w Polsce wybory prezydenckie Krzysztof Gawkowski polityka cyberatak cyberzagrożenia Ministerstwo Cyfryzacji MSWiA Tomasz Siemoniak

Polsce grozi scenariusz rumuński? Eksperci obawiają się przedwyborczych ataków

Hakerzy na usługach Kremla spróbują zakłócić wybory prezydenckie w Polsce - wynika z analizy izraelskiej firmy Check Point Software, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Dziennik stawia znak zapytania, czy nad Wisłą możliwa jest powtórka sytuacji z Rumunii, gdzie z powodu ingerencji Rosjan w kampanię wyborczą odwołano drugą turę wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Rosja wybory prezydenckie cyberatak hakerzy Kreml cyfryzacja internet kampania wyborcza

Mogą ukraść twój głos. Nowa metoda przestępców

Prawie wszyscy wrzucamy do mediów społecznościowych filmiki, albo wysyłamy do znajomych czasówki, czyli krótkie wiadomości głosowe. - A kilkusekundowe nagranie może posłużyć przestępcom do przygotowania deepfake'a. W ten sposób będą chcieli oni oszukać bliskie nam osoby - ostrzegła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Grabowska, specjalistka ds. budowania świadomości cyberbezpieczeństwa w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. 
Zobacz więcej na temat:  fake news POLSKA cyberprzestępczość Zobacz także

Jak wyciągnąć dzieci z cyfrowego kanału?

Czy jako dorośli straciliśmy kontrolę nad światem swoich dzieci, bo niesłusznie uwierzyliśmy, że powszechność jest miarą bezpieczeństwa? Jak wyciągnąć dzieci z ich cyfrowego świata? W najnowszym odcinku audycji "Blisko, coraz bliżej" rozmawialiśmy o tym jak wyciągnąć dzieci z cyfrowego kanału, a jeśli jeszcze w nim nie utknęły, to jak do tego nie dopuścić?
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko psychologia dzieci rodzice internet