Polskie Radio
Section05

Tomasz Sajewicz

Pekin wobec podróży władz Tajwanu. Cele Asian Europe Foundation

Największe od 30 lat ćwiczenia chińskich sił morskich mogą być reakcję na wizyty prezydenta Tajwanu Lai Ching-te w krajach Indopacyfiku oraz spotkania w fomule stopover na Hawajach i wyspie Guam, będącej pod kontrolą USA - powiedział w Polskim Radiu 24 sinolog Maciej Gaca. - W kontekście narastającej presji Chin, które dążą do zerwania, przez każde państwo, relacji z Tajwanem na rzecz Pekinu, każda taka wizyta nabiera szczególnego znaczenia - wyjaśnił. Gościem Tomasza Sajewicza była także ambasador Beata Stoczyńska, prezeska singapurskiej fundacji Asian Europe Foundation. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Stan wojenny i walka z Pjongjangiem. Co planował prezydent Korei Płd.?

Specjalne wydanie "Chińskich znaków" poświęcone wydarzeniom w Korei Południowej po wprowadzeniu przez prezydenta Jun Suk Jeola stanu wojennego w tym tygodniu. O sytuacji w tym kraju w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz rozmawia z dr Marcinem Jacobym, kierownikiem Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS oraz dr Joanną Hosaniak z Obywatelskiego Sojuszu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej, która jest w Seulu. Dr Jacoby na początku listopada w audycji "Chińskie znaki" prognozował, że prezydent Korei Południowej nie cofnie się przed niczym aby utrzymać władzę.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa stan wojenny Azja ŚWIAT

Góra Kalwaria na Wyspach Korzennych

Moluki Północne, czyli historyczne Wyspy Korzenne w Indonezji - dzieli od Góry Kalwarii – położonej w bliskiej odległości od Warszawy – dokładnie 11 000 kilometrów. Nie bacząc na tę odległość od 3 lat samorządy Góry Kalwarii i miejscowości Tobelo na Molukach współpracują ze sobą. W obecności przedstawicieli polskiej ambasady w Dżakarcie oraz wiceburmistrza Góry Kalwarii właśnie w Tobelo uroczyście otwarto lokalny targ, zmodernizowany z unijnego grantu, który wygrała właśnie Góra Kalwaria. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Koreańczycy z północy na wojnie w Ukrainie i unijne cła na chińskie auta elektryczne

Obecność północnokoreańskich żołnierzy w Rosji coraz bardziej niepokoi społeczność międzynarodową. Przez lata to właśnie Pekin był największym sprzymierzeńcem i obrońcą reżimu w Pjongjangu na arenie międzynarodowej. Czy chińskie władze wiedziały o wysłaniu żołnierzy z Korei Pn. na wojnę z Ukrainą i jakie konsekwencje, także dla Chin, może mieć ten krok? O tym opowiedzą Tomaszowi Sajewiczowi sinolodzy - prof. Bogdan Góralczyk i dr Marcin Jacoby. W "Chińskich znakach" także o wojnie handlowej Unii Europejskiej z chińskimi producentami samochodów elektrycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podcast

O umieraniu w Indonezji

Indonezja, choć to najludniejszy muzułmański kraj świata,  około 10 procent społeczeństwa to wyznawcy innych religii niż islam. Rajska wyspa Bali słynie zaś nie tylko z pięknych plaż i fascynujących swą architekturą świątyń, ale także ze społeczności niezwykle przywiązanej do tradycji związanych z czczeniem swoich przodków. W kolejnym odcinku "Tomka w Azji", Tomasz Sajewicz zabierze w podróż po najbardziej niespotykanych ceremoniałach pogrzebowych Indonezji. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

"Nowa gra w Chińczyka" - opowieść o współczesnych Chinach

"Nowa gra w Chińczyka" to wywiad-rzeka o współczesnych Chinach i pozycji tego państwa na świecie. - Zachód nie doceniał Chin przez lata. Mamy za mało ośrodków badawczych i za mało specjalistów - mówi Tomasz Sajewicz, dziennikarz i współautor książki. - To jest ogromny kraj, z którym się trzeba liczyć. Chiny same w sobie są światem. Moim zdaniem w naszych realiach to jest partner i przeciwnik wciąż dalece niedoceniany.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Chiny gospodarka chin Mateusz Kulik

"Nowa gra w Chińczyka" - podróż po współczesnych Chinach

"Nowa gra w Chińczyka" to wywiad rzeka, który swym wartkim nurtem porwie czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają: Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Azja Chiny