Polskie Radio
Section05

Tomasz Sajewicz

Chiny – czy powinniśmy się ich bać? "Nasze postrzeganie jest w jakiś sposób skażone"

- Chiny trzeba przede wszystkim lepiej poznać, ponieważ bardzo zmienił się ich status w ostatnich trzech, czterech dekadach - ocenia prof. Bogdan Góralczyk. Azjatyckie państwo awansowało w tym czasie do grona światowych mocarstw, gospodarczych, technologicznych i militarnych. W tle widzimy jednak totalitarną władzę, spór o Tajwan i ryzyko konfliktu. Czy powinniśmy więc obawiać się Chin?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tajwan Chiny ŚWIAT konflikty międzynarodowe Marcin Jagiełowicz sylwia czubkowska Trójka

Tomasz Sajewicz o Wyspach Korzennych. "Rzadko trafiają tutaj turyści"

Moluki, nazywane Wyspami Korzennymi, to grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. To właśnie stąd pochodzą przyprawy, które w XVI-wiecznej Europie były cenniejsze niż złoto. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Azja Polskie Radio Wyspy Korzenne Moluki Północne Archipelag Malajski podróże społeczeństwo odkrycia i ciekawostki przyprawy Indonezja

Tomasz Sajewicz prosto z Wysp Korzennych: tu mieszkają niesamowicie otwarci ludzie

- Muszę państwu przyznać, że podróżując po Azji, nigdy nie spotkałem się z taką otwartością, brakiem negatywnych emocji związanych z wyciągnięciem mikrofonu, pytaniami. Podszedł do mnie przypadkiem młody chłopak. Słysząc, że jestem z Polski, powiedział: "Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego" - mówił w Dwójce, prosto z oddalonych od Polski 11 tysięcy kilometrów Wysp Korzennych, Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Indonezja podróże turystyka ekologia Aldona Łaniewska-Wołłk Wyspy Korzenne Moluki Północne

Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?

Odszkodowania dla Koreańczyków za pracę przymusową podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego to jedna z kwestii, która po dziś dzień kładzie się cieniem na relacjach Seulu i Tokio. Część mieszkańców Korei oczekuje, że japoński rząd weźmie na siebie ciężar odszkodowań oraz ponownie przeprosi za zbrodnie popełniane przez Japończyków w Korei. Temat powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Azja Korea Południowa ŚWIAT Japonia

Państwo Środka. Dlaczego Chiny tak nas intrygują i zaskakują?

Intrygujące, nowoczesne, a może zaskakujące, irytujące i niezrozumiałe dla Europejczyków mocarstwo? Jakie są naprawdę Chiny? - To kraj ogromnych kontrastów, który liczy 1,4 mld ludzi - mówi w "Czterech porach roku" Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji. Z jednej strony Państwo Środka to ogromne wieżowce w miastach, a z drugiej strony - niepokazywane światu małe wioski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski podróże Chiny

Chiny kontynuują "ćwiczenia bojowe". Statki i kilkadziesiąt samolotów wokół Tajwanu

Pekin kontynuuje "ćwiczenia bojowe" wokół Tajwanu - podają chińskie państwowe media. Tymczasem w poniedziałek oficjalnie zakończono trzydniowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu, które były odpowiedzią Pekinu na spotkanie tajwańskiej prezydent ze spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan

Chiny stają w obronie TikToka. "USA nadużywają koncepcji bezpieczeństwa narodowego"

Chiny bronią jednej z najpopularniejszych aplikacji na świecie, której właścicielem jest jeden z chińskich koncernów. Chodzi o aplikację TikTok, wobec której wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z niej zgłaszają m.in. USA czy Komisja Europejska. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny TikTok USA media społecznościowe cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Szczyt G20 i ważne rozmowy przywódców. Xi Jinpig spotka się na Bali z prezydentami USA i Australii

Indonezyjska wyspa Bali, gdzie już we wtorek rozpocznie się szczyt G20, to również miejsce spotkań bilateralnych przywódcy Chin z głowami państw pozostającymi w nie najlepszych relacjach z Chińską Republiką Ludową. Dziś dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z prezydentem USA, a we wtorek - z premierem Australii. O spotkanie bilateralne z chińskim przywódcą zabiega też premier Japonii - poinformowały tamtejsze media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT G20 Chiny Xi Jinping infografika