- Zaprosiliśmy do współpracy osoby, które dzięki swojej niezależności, rozumieniu radia, a także zmieniającego się rynku medialnego są w stanie sprawić, że Program 1 Polskiego Radia będzie pierwszym wyborem dla wielu słuchaczy. Jedynka to antena z ogromnym potencjałem, świetnym zespołem i historią. Wierzymy więc, że połączenie tej siły z doświadczeniem nowych menadżerów jest szansą na powrót najlepszych standardów publicznego radia i wzmocnieniem jego oferty - mówi redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.
Do zespołu Programu 1 Polskiego Radia dołączają Paulina Stolarek i Jacek Czarnecki.
Paulina Stolarek to doświadczona dziennikarka radiowa i prasowa. Z wykształcenia romanistka. W 2016 roku była dyrektorką radiowej Trójki. Później związana z miesięcznikiem "Zwierciadło", w którym pełniła funkcję redaktorki naczelnej. Była także szefową polskich edycji miesięcznika "Marie Claire" oraz "Voyage". Przez kilka lat była również redaktorką naczelną Radia Zet.
- Uważam, że radio publiczne ma przed sobą dobrą przyszłość: w czasie rewolucji technologicznych i zmian w świecie mediów stacje publiczne, których siłą jest jakość programu, są potrzebne słuchaczom bardziej niż kiedykolwiek. Jedynka stoi przed szansą zdobycia nowych słuchaczy - wymagających, a zmęczonych agresywną formułą większości mediów komercyjnych. Jest przed nią perspektywa odbudowy wiarygodności, odpolitycznienia i unowocześnienia programu. To w połączeniu z misją, którą ma realizować Polskie Radio, z bogactwem jego zasobów, kompetencjami i talentami ludzi, którzy tu są, pozwala mi wierzyć, że Jedynka odniesie sukces. Taki prawdziwy sukces: będzie ambitną, europejską, żywą anteną, bliską słuchaczy, wyznaczającą radiowe standardy - mówi Paulina Stolarek.
- Powrót do mediów publicznych, a zwłaszcza do radiowej Jedynki, traktuję jako wielkie wyzwanie. Wiem, jaka siła drzemie w tym radiu i w jego dziennikarzach. Mam nadzieję, że razem będziemy tworzyć wartościowy przekaz i zdobędziemy nowych słuchaczy - dodaje Jacek Czarnecki.
Jacek Czarnecki to absolwent paryskiej Sorbony, doktor nauk humanistycznych, komentator telewizyjny, a także dziennikarz z ponad 30-letnim stażem. Od początku lat 90. związany z francuskim RFI, Radiem Zet oraz Radiem Kolor. Przez pięć lat pracował w Programie 3 Polskiego Radia jako korespondent wojenny i reporter sejmowy.
Autor publikacji prasowych i książkowych - publicystycznych, popularnonaukowych i naukowych. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
Magda Szturemska: - Moje całe życie zawodowe związane jest z radiem. Zaczynałam w radiowej Jedynce i była to dobra szkoła dziennikarska: od biegania z mikrofonem, po tworzenie pasm i stanowisko wydawcy. Współpracowałam z Polsatem, TVP Info, gdzie zajmowałam się wydawaniem, oraz RMF, Radiem dla Ciebie, gdzie zarządzałam zespołem i współzarządzałam anteną.
W Programie 1 zajmowała się publicystyką, a w ostatnich latach kierowała Redakcją Czerech Pór roku i Lata z Radiem.
mat. prasowe
kormp