Polskie Radio
Section05

Molier

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA KSIĄŻKA literatura komedia

Słuchowisko "Chory z urojenia" - Molier uwspółcześniony [POSŁUCHAJ]

"Chory z urojenia" to ostatnia komedia Moliera, którego 400. rocznica urodzin minęła w 2022 roku. To właśnie z tej okazji powstało słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy zaprosił on wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. Emisja już dziś (13.01) o godz. 12.00 w ramach cyklu "Scena klasyki". Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Modestowicz Leon Charewicz Marian Opania Ewa Konstancja Bułhak jarosław gajewski Szymon Kuśmider Krzysztof Gosztyła Dwójka pr poleca

"Świętoszek". Słuchowisko na podstawie komedii Moliera w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Tartufe czyli "Świętoszek” to w twórczości Moliera jedna z najważniejszych komedii. Odważna krytyka obłudy, bałwochwalstwa, nietolerancji i fałszywej pobożności, studium kłamstwa, grzesznych namiętności i ludzkiej głupoty, z wyrazistymi postaciami głównych bohaterów, wartką, brawurową akcją, wspaniałymi soczystymi dialogami napisanymi trzynastozgłoskowym wierszem, nic nie straciła ze swojej aktualności, bowiem natura ludzka jest niezmienna.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tadeusz Boy-Żeleński Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Piotr Adamczyk Karolina Gruszka Sławomir Orzechowski Leon Charewicz Mateusz Rusin Anna Seniuk

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Martyna Podolska

"Chory z urojenia". Słuchowisko Moliera w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Z okazji 400 rocznicy urodzin Jeana Baptisty Poqueleina, czyli Moliera, jednego z największych twórców w dziejach teatru powstało słuchowisko oparte o jego ostatnią komedię, czyli „Chorego z urojenia”. Czy w naszych czasach - komputerów, internetu, telefonów komórkowych, izolacji i niepewności wywołanych pandemią, globalnym zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, inflacją, migracją, dehumanizacją, dominacją kultury obrazkowej, zubażającej naszą wyobraźnię, jest jeszcze miejsce na komedie Moliera? Czy ludzka psychika i wrażliwość zmieniła się tak bardzo w ciągu czterystu lat?
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Waldemar Modestowicz Leon Charewicz Marian Opania Ewa Konstancja Bułhak Olga Sarzyńska Aleksandra Radwan Jakub Kordas jarosław gajewski Szymon Kuśmider Antoni Pawlicki Krzysztof Gosztyła słuchowisko

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA literatura literatura polska TEATR Jakub Moroz społeczeństwo

Mikołaj Grabowski: zanim sięgnąłem po "Don Juana", musiałem pokonać własny lęk

- Myślałem, że bardziej znam się na sprawach polskich, więc o nich będę mówił. Mało się znam na Francji czy Anglii, no ale tak nieśmiało próbowałem zrobić "Króla Leara", w końcu "Tartuffe'a", a teraz przyszło do "Don Juana". Mówiąc szczerze, marzyłem o nim przez długie lata - powiedział w "Poranku Dwójki" reżyser spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Grabowski Dwójka spektakl Paweł Siwek