Polskie Radio
Section05
Anna Lisiecka

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci wspomnienie Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

"Jej życie było przewrotne". Teresa Żylis-Gara we wspomnieniach Anny Lisieckiej

- Jej życie było przewrotne. Wyszła ze szkoły muzycznej w Łodzi i nie dostała najpierw angażów do opery. Powiedziano, że jej głos jest ładny, ale za mały - opowiada o Teresie Żylis-Garze dziennikarka Anna Lisiecka. W "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy światowej sławy śpiewaczkę operową, której drugą rocznicę śmierci będziemy obchodzić 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Maria Szabłowska muzyka klasyczna opera

"Prezentował najpiękniejsze szlagiery operowe". Anna Lisiecka o Bogusławie Kaczyńskim

Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. Anna Lisiecka, autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego, opowiadała w "Muzycznej Jedynce" o jego barwnym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska opera Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Dwójka historia Polski historia PRL

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak wspomnienie

Korespondencja Grydzewskiego z Wierzyńskimi

Czterotomowa edycja korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi, z historią w tle, ukazała się nakładem IBL PAN w opracowaniu prof. Beaty Dorosz we współpracy z Pawłem Kądzielą. Listy pochodzą głównie z lat wojennych i powojennych. To wielki finał pracy profesor Dorosz, która podjęła się odszukania listów skamandryckiej triady pozostałej na emigracji. Znalazła je w znacznej części w archiwach amerykańskich i londyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Mieczysław Grydzewski Dwójka