Polskie Radio
Section05

Michał Komar

"Imię Róży" i "Skrywane". Komar o kryminale w średniowieczu

- Umberto Eco i jego "Imię Róży", choć jest wybitną, a wręcz legendarną powieścią, nigdy nie mogłoby zdobyć żadnej nagrody w polskim konkursie literackim - stwierdził w Polskim Radiu 24 pisarz Michał Komar. Gość audycji próbował wyjaśnić fenomen tego autora, mówił także o swojej powieści "Skrywane".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA KULTURA kryminał Grzegorz Kalinowski Umberto Eco Zobacz także

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

Nowa audycja literacka w Polskim Radiu 24 - "Więcej niż kryminał"

"Więcej niż kryminał" to nowa audycja na antenie Polskiego Radia 24. Grzegorz Kalinowski prezentować w niej będzie nie tylko prozę gatunkową, ale także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali. Gościem premierowego wydania, 9 maja 2024 roku, była jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalnych - Katarzyna Bonda. Emisja w każdy czwartek po godz. 22.00.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Katarzyna Bonda Sylwia Chutnik Janusz Zaorski Dominik Panek Vincent Severski Więcej niż kryminał Polskie Radio 24

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka wspomnienie Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

"Było dwóch Głowackich - inny dla bliskich i znajomych, inny oficjalnie"

- On chował się za maską. Sam z siebie był człowiekiem niezwykle wrażliwym, dobrze wychowanym, ale uznał widocznie, obserwując brutalną rzeczywistość, że się musi jakoś bronić, że ta jego wrażliwość naraża go na różne ataki. Dlatego kreował się na ironistę, szydercę. Po jego literaturze widać jednak, że był otwarty i wrażliwy - wspominał w Dwójce Janusza Głowackiego jego przyjaciel Leszek Bugajski. W piątek (19.08) minęła piąta rocznica śmierci dramatopisarza, prozaika i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Głowacki pisarze i poeci literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka rocznica KULTURA

Władysław Bartoszewski. Człowiek trudnego dialogu

- Wszystko traktował jako doświadczenie, które go stworzyło, bez którego byłby kimś innym. Powiedział kiedyś, że został obdarowany łaską wyboru – przez 33 lata życia musiał wybierać najprościej: między ewidentnym dobrem a ewidentnym złem. I dziękował za tę łaskę, bo ułatwiała mu życie - w "Rozmowach po zmroku" w 100-lecie urodzin wysłuchaliśmy wspomnień Michała Komara o Władysławie Bartoszewskim, jednej z najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Bartoszewski rocznica Dwójka Michał Nowak