Polskie Radio
Section05
Marek Hłasko

Marek Hłasko powraca na "Scenę teatralną Trójki"

14 stycznia Marek Hłasko ukończyłby 90 lat, 14 czerwca minie 55. rocznica jego śmierci. Pisarz jest jednym z patronów roku 2024. W "Scenie teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko "Drugie zabicie psa", a o twórczości pisarza porozmawialiśmy z reżyserem Januszem Kukułą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki TEATR literatura słuchowisko Teatr Polskiego Radia Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Adam Woronowicz Janusz Kukuła Marcin Troński Anna Cieślak pr poleca

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura emigracja pisarz scenariusz Tomasz Miara Trójka

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura Magda Mikołajczuk

Spektakl "Melodramat" nagrodzony w Krakowie. Smolar: współuzależnienie to rodzaj zaburzenia

Spektakl "Melodramat" Anny Smolar podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia otrzymał trzy nagrody, w tym za reżyserię. To współczesne spojrzenie na opowiadanie "Pętla" Marka Hłaski i adaptację filmową W. J. Hasa. Otrzymujemy poruszającą opowieść o relacji, która wytwarza się między osobą uzależnioną, a współuzależnioną. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Anna Smolar TEATR uzależnienia