Książka "Panny z Genewy". Historia nieprzeciętnych kobiet Polski międzywojennej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 17:26
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o wybitnej przedwojennej neurolog dr Natalii Zand. To jedna z bohaterek powieści "Panny z Genewy". W Programie 2 Polskiego Radia o książce i historia jakie w niej znajdziemy opowiedział nam jej autor - Rafał Skąpski.
Panny z Genewy to historia nieprzeciętnych kobiet dwudziestolecia międzywojennego
"Panny z Genewy" to historia nieprzeciętnych kobiet dwudziestolecia międzywojennegoFoto: Materiały promocyjne

"Panny z Genewy" to dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolog dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na początku XX wieku babcia autora.

Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak. Tragiczną kulminacją tej opowieści jest ucieczka z warszawskiego getta i śmierć dwóch z czterech bohaterek.

Genewa końca XIX i początku XX wieku to było miejsce wyjątkowe z punktu widzenia edukacji kobiet. W Polsce pierwsze trzy wolne słuchaczki - a więc jeszcze nie stuprocentowe studentki - przyjęto na Uniwersytet Jagielloński dopiero w 1895 roku, w Genewie kobiety mogły studiować już od 1874 roku.


Posłuchaj
28:37 Panny z Genewy.mp3 Rafał Skąpski o bohaterkach książki "Panny z Genewy" (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: Rafał Skąpski (autor książki "Panny z Genewy)

Data emisji: 14.06.2024

Godzina emisji: 21.30

dz

Czytaj także

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 11:20
Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 19:00
- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - mówiła w Dwójce dr Eliza Kącka, autorka książki "Wczoraj byłaś zła na zielono", w której opisuje swoją relację z córką będącą w spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń