Polskie Radio
Section05

Anna Kowalczyk

Linda Nochlin i rewolucyjny esej o zapomnianych artystkach

Rok 2025 został ustanowiony przez polski Sejm m.in. rokiem Olgi Boznańskiej - wybitnej malarki i wielkiej artystki. Ale choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, wciąż zdecydowanie więcej wiemy o wielkich malarzach czy rzeźbiarzach, niż wielkich malarkach i rzeźbiarkach. Dlaczego tak jest i czy są szanse, by to zmienić, pytała już ponad pół wieku temu Linda Nochlin - amerykańska krytyczka i historyczka sztuki, które jest bohaterką dzisiejszego odcinka "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Linda Nochlin feminizm

Nanna Ditzel - ikona duńskiego wzornictwa

Wzornictwo przemysłowe od zawsze było dziedziną, w której kobiety mogły się wykazać wcześniej niż w architekturze, uważanej tradycyjnie za bardzo męską branżę. Miłośników i miłośniczki designu – szczególnie duńskiego - może zainteresować fakt, że już jutro (24 stycznia) w Duńskim Centrum Architektury w Kopenhadze startuje wystawa poświęcona kobiecej ikonie tamtejszego wzornictwa, Nannie Ditzel. Anna Kowalczyk poświęciła jej bohaterce dzisiejszy odcinek "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także muzyka fortepianowa konkurs chopinowski

Moc bezsilności i różne aspekty braku sprawczości

Ile można zrobić z bezsilności i czy porażka, przegrana, klęska zawsze musi oznaczać kapitulację? Czy poprzez rezygnację i odpuszczenie można wpływać na rzeczywistość ? Czym jest nieznaczność i jakie strategie obierają ludzie pozbawieni sprawczości porozmawiam dziś z autorką książki „Ludzie nieznaczni. Strategie przetrwania” Agnieszką Daukszą oraz aktywistka Katarzyną Augustynek znaną jako Babcia Kasia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Agnieszka Dauksza

Róża Etkin - sensacja pierwszego Konkursu Chopinowskiego

Melomani i melomanki z całego świata zaczynają powoli żyć perspektywą XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co pięć lat i odbędzie się znów w tym roku. Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych zakończyło się 12 stycznia, w kwietniu rozpoczną się przesłuchania, a w październiku obejrzymy i usłyszymy jak zwykle zjawiskowy finał. Kiedy odbył się pierwszy konkurs szopenowski? Podpowiadam - w 1927 roku. A czy wiedzą Państwo, że sensacją tego pierwszego konkursu była jego najmłodsza uczestniczka? Opowie dziś o niej Anna Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także muzyka fortepianowa konkurs chopinowski

Maria Dulębianka - jedna z najodważniejszych polskich emancypantek

11 listopada wszyscy świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale nie wszyscy pamiętamy, że mamy w listopadzie jeszcze jeden ważny powód do świętowania. 28 listopada 106. rocznicę swojej niepodległości świętują… polskie kobiety. To właśnie tego dnia w 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej przyznając – zarówno prawo do głosowania, jak i kandydowania – na równi Polkom i Polakom.Polki uzyskały to prawo jako jedne z pierwszych w Europie i na świecie, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiele lat starań polskich emancypantek. Historię jednej z tych najodważniejszych i najbardziej upartych opowie Państwu Anna Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także chemia

Franciszek Schubert – twórca pieśni, w których czai się śmierć

"Obok, ach obok/ Przejdź, szkielecie dziki!" - woła przestraszona Dziewczyna. "W ramionach mych błogo będziesz spać" - odpowiada Śmierć. Tak brzmią pierwsze zdania pieśni Śmierć i dziewczyna" Franciszka Schuberta, napisanej do słów niemieckiego poety Matthiasa Claudiusa. Jaka jest śmierć według austriackiego kompozytora?
Zobacz więcej na temat:  Franz Schubert Michał Nowak Tomasz Stawiszyński muzyka klasyczna filozofia śmierć przemijanie poezja romantyzm

O sztuce dookoła nas i tym, jak ją odbieramy

Pobudzenie umysłu i rozumu tak w skrócie można opisać uczucia, które pojawiają się w kontakcie ze sztuką. Dzięki niej możemy odkrywać siebie, wyrażać emocje i mieć radość z piękna. Nie zawsze jednak takie uczucia się pojawiają w odbiorcy. W jaki sposób czerpać radość z obcowania ze sztuką, nawet jeżeli nic o niej nie wiemy?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA galeria wystawa SZTUKA nastrój emocje Klub Trójki Trójka Zobacz także