Redakcja Polska

Polacy zapalili znicze na polskich grobach w Kijowie. "Przywracamy pamięć o pochowanych"

01.11.2024 17:14
Polacy w Kijowie uszanowali pamięć spoczywających tam rodaków. Na polskich grobach, często przez lata zapomnianych, zapłonęły znicze. Wiele z nich też uprzątnięto. Kijowskie cmentarze odwiedzają wspólnie polscy dyplomaci i przedstawiciele polskiej mniejszości.
Polacy w Kijowie uszanowali pamięć spoczywających tam rodaków.
Polacy w Kijowie uszanowali pamięć spoczywających tam rodaków.jakubkowalski-foto/Shutterstock

Kijowscy Polacy spotkali się w święto Wszystkich Świętych na cmentarzu Łukianowskim - jednej z najstarszych nekropolii ukraińskiej stolicy. Tam, jak wyjaśnia konsul Rzeczypospolitej w Kijowie Paweł Owad, zapalono znicze m.in. na grobach Polaków - profesorów kijowskich uczelni. 

Posłuchaj
00:52 13290828_1 (1).mp3 Kijowskie cmentarze odwiedzają wspólnie polscy dyplomaci i przedstawiciele polskiej mniejszości. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

W Dzień Zaduszny Polacy odwiedzą także cmentarz Bajkowa - największą zabytkową nekropolię Kijowa. Tam kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania grobów. Odwiedziny na cmentarzach - integrują Polaków - zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem dyplomata pracujący w Kijowie. Jak podkreśla - podczas sprzątania cmentarza Bajkowa zebrało się około 60 osób. Przy okazji sprzątania odnaleziono też kilka, do tej pory zapomnianych grobów. - Przywracamy w ten sposób pamięć o spoczywających tu Polakach - zaznaczył konsul RP w Kijowie.

Na kijowskich nekropoliach pochowani są przedstawiciele licznej niegdyś w tym mieście polskiej społeczności, ale też m.in. Legioniści z 1920 roku.

Znicze zapłonęły także w podkijowskiej Bykowni - miejscu pochówku ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej.

IAR/dad

"Zapal znicz na polskiej mogile". W Belgii jest co najmniej 400 polskich grobów

01.11.2024 12:22
"Zapal znicz na polskiej mogile" - jak co roku Polacy w Belgii włączają się w międzynarodową akcję z okazji Wszystkich Świętych. W Belgii nie ma tradycji zapalania zniczy, przynosi się kwiaty, dlatego polskie groby wyróżniają się na tle belgijskich. - W Belgii cmentarze są pełne ludzi, natomiast specyfiką polską jest, że my odwiedzamy groby ze zniczami, mamy specjalne znicze z polskimi emblematami - powiedziała Polskiemu Radiu konsul generalna Dagmara Jasińska.

Na Białorusi pamiętano o mogiłach polskich bohaterów

01.11.2024 14:27
Setki miejsc pamięci polskich bohaterów, rozsianych po terytorium Białorusi i Rosji, są dziś świadkami trudnej historii, a ich stan jest zagrożony polityką represji i zaniedbaniem. Portal „Głos znad Niemna” przypomina, że na Białorusi istnieją 44 kwatery i cmentarze wojskowe, w tym miejsca pochówku żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, groby żołnierzy Armii Krajowej oraz mogiły powstańców styczniowych. Te miejsca przetrwały dekady dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności polonijnych, choć obecnie spotykają się z wrogością reżimu Aleksandra Łukaszenki.

W Opolu pamięć o bohaterach i kwesta dla Polaków na Wschodzie

01.11.2024 15:19
W przeddzień Święta Zmarłych przed cmentarzem w Opolu-Półwsi odbyła się kwesta na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. W akcję pod hasłem "Rodacy Bohaterom" zaangażowali się sympatycy klubu piłkarskiego Odra Opole, którzy zbierali fundusze na wsparcie rodaków, będących potomkami dawnych prześladowanych społeczności – Polaków deportowanych przez carat i władze sowieckie. Zebrane środki umożliwią wysyłkę paczek z pomocą humanitarną do rodaków na Wschodzie.