Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Święta Rozalia, z róży i lilii natchniona

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 08:00
O tej świętej nie ma w polskiej kulturze ludowej przysłów, ale oprócz wielu patronatów stała się inspiracją do... nazw miejscowości. 
Audio
  • Św. Rozalia - opowiada Łukasz Ciemiński (Ciemiński i wszyscy święci)
Św. Rozalia, Jerzy Kędzierski, drewno lipowe polichromowane, 2022 r., ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego
Św. Rozalia, Jerzy Kędzierski, drewno lipowe polichromowane, 2022 r., ze zbiorów Łukasza CiemińskiegoFoto: ŁC

4 września to dzień wspomnienia św. Rozalii. Całe życie świętej Rozalii mieści się w legendzie. Była pustelnicą, żyła w grocie na Sycylii i do dziś jest czczona w świątyni wybudowanej na miejscu jej życia, modlitwy i śmierci. Oczywiście kult Rozalii obecny jest także w Polsce, a jego przejawy w naszym cyklu "Świętujemy" przypomina etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński.


Św. Rozalia, Jerzy Kędzierski, drewno lipowe polichromowane, 2022 r., ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego
Św. Rozalia, Jerzy Kędzierski, drewno lipowe polichromowane, 2022 r., ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego

Rozalia z Palermo, czyli także Rozalia Sycylijska, żyła w XII wieku, ale jej kult rozwija się od wieku XVII. Była wysoko urodzoną panną, która odmówiła zamążpójcia i wybrała życie pustelnicze. Jej szczątki pozostały w grocie, w której żyła i zmarła - odkryto je w 1624 roku, akurat kiedy ustępowała zaraza. Stąd Rozalia otoczona została kultem jako patronka chroniąca przed zarazą i epidemią.

"Narodzeniem w złocistym blasku zachodzącego sycylijskiego słońca tajemnicza postać zwiastuje narodziny dziewczynki będącej różą bez kolców". Ślady tej historii zresztą znajdujemy w najpopularniejszej pieśni o świętej patronce  "Przezacna księżna dziewica, Rozalia pustelnica". Łączy zatem w sobie Rozalia dwa kwiaty - róży i lilii, także jako zapowiedzi życia w czystości płomiennej miłości i srogim umartwieniu.

Mimo poczucia powołania do boskości już w bardzo młodym wieku, Rozalia miała życzeniem rodziców wyjść za mąż, była też ponoć niezwykle urodziwa. - Przeglądając się noc przed ślubem w kryształowym zwierciadle dostrzega w nim nie swoje wdzięki, a ukrzyżowanego Chrystusa. Rzuca więc Rozalia zwierciadłem o podłogę, zalewa się łzami, opłakując własną próżność, ścina piękne włosy i ucieka do pustelni, gdzie żyć odtąd będzie.


Św. Rozalia, gwasz i haft nicią i koralikami na kawie papierowej, Niemcy, 2 poł. XIX wieku, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego Św. Rozalia, gwasz i haft nicią i koralikami na kawie papierowej, Niemcy, 2 poł. XIX wieku, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego

Błyskawicznie Rozalia pojawia się i w Polsce już 25 lipca 1630 roku po wpisaniu jej oficjalnie do martyrologium rzymskiego jej relikwie staraniem jezuitów przybywają do Krakowa. Jej kult szerzą jezuci. Nie tylko w swoich obrazach figurach i relikwiach Rozalia pojawiała się w Polsce. Na ziemi chełmińskiej pojawiła się i we własnej osobie, gdy w 1735 roku wybuchła epidemia cholery i okoliczne wsie dziesiątkowała zaraza. Na pamiątkę tego jest tam do dziś specjalne źródełko, które Rozalia ponoć wskazała.

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń