Polskie Radio
Section05

Bronisław Malinowski

Stanisław Estreicher. Od krakowskiej bohemy do piekła Sachsenhausen

Wybitny naukowiec, czołowy publicysta, człowiek, który wywarł wpływ na Bronisława Malinowskiego i autora "Wesela". Znakomitą karierę i życie członka jednej z najsłynniejszych polskich dynastii naukowych przerwała wojna. Stanisław Estreicher przyszedł na świat 155 lat temu, 26 listopada 1869.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Estreicher Uniwersytet Jagielloński Kraków Marian Kukiel Wacław Zbyszewski Stanisław Wyspiański

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

Wytwórnia narkotyku? "Niebezpieczni dżentelmeni" i prawda o Zakopanem

Akcja "Niebezpiecznych dżentelmenów" rozgrywa się w 1914 roku w Zakopanem. W tamtej epoce miejscowość ta była uzdrowiskiem, oazą wolności, "duchową ojczyzną Polski", plenerowym salonem literackim, a także fabryką tajemniczej substancji - "zakopianiny".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tytus Chałubiński Stanisław Staszic Tatry Podhale historia Polski HISTORIA góry niepodległość Niepodległa Młoda Polska Stanisław Ignacy Witkiewicz Tadeusz Boy-Żeleński Józef Piłsudski Stefan Żeromski

"Próżnia prześwietlona". Inauguracja Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych

"Próżnia prześwietlona" - słuchowisko Lukáša Jiřički i Jacka Sienkiewicza zrealizowane na podstawie korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza i dziennika Bronisława Malinowskiego otworzy na scenie radiowej Trójki cykl produkcji radiowych nadanych w ramach Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych. Na seans zapraszamy do Trójki najbliższą niedzielę, 22 stycznia, tuż po godz. 21.oo.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Scena Teatralna Trójki

Trobriandczycy wciąż pragną sławy. Podróż śladem Bronisława Malinowskiego

– Wódz powiedział mi, że dzięki Malinowskiemu Trobriandy stały się znane na całym świecie. A to jest coś, co dla mieszkańców wysp jest bardzo ważne – mówiła w Dwójce Aleksandra Gumowska, autorka książki "Seks, betel i czary", która postanowiła po stu latach sprawdzić, co dzieje się na wyspach opisanych w 1914 r. przez wybitnego antropologa.
Zobacz więcej na temat:  Pacyfik Papua Nowa Gwinea