Polskie Radio
Section05

góry

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta przyroda natura żmija zygzakowata

Spotkanie z niedźwiedziem. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa

Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami, które wiosną są szczególnie aktywne. Po zimie zwierzęta są rozdrażnione. Najbardziej niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa. Niedawno w Bieszczadach niedźwiedzica, z którą były dwa młode osobniki, zaatakowała w lesie mężczyznę. Został dotkliwie pogryziony. W miniony weekend w zakopiańskich Kuźnicach, w pobliżu popularnego szlaku prowadzącego m.in. do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, pojawiły się dwa niedźwiedzie. Służby apelują o ostrożność podczas górskich wycieczek. 
Zobacz więcej na temat:  niedźwiedź bezpieczeństwo Tatry Bieszczady Tatrzański Park Narodowy zwierzęta zwierzęta leśne Lasy Państwowe

Grzegorz Kłak zdobył Koronę Gór Polski. Pokazuje, że bycie osobą niewidomą nie musi ograniczać

Bycie niepełnosprawnym wcale nie musi ograniczać i odbierać przyjemności z życia, co udowodnił Grzegorz Kłak. Jest on pierwszą osobą niewidomą, która zdobyła Koronę Gór Polski. W tym niesamowitym wyczynie pomogła p. Grzegorzowi jego żona Magdalena Koniecka, która idąc z mężem krok w krok, cały czas była jego oczami. Osiągnięcie celu zajęło małżeństwu dwa lata. Jak wyglądały ich wspólne wyprawy? Co sprawiło im najwięcej trudności?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Sława Bieńczycka Tatry

Niepokój wśród naukowców. "Nowa norma" na Mount Evereście

Naukowców niepokoi podnosząca się niemal z roku na rok linia wiecznego śniegu na zboczach Mount Everestu. Zjawisko to jest wynikiem zmieniającego się - cieplejszego i bardziej suchego - klimatu. Może to prowadzić do większego ryzyka pożarów lasów, niedoborów wody i redukcji jej dostaw dla pobliskich społeczności - alarmują zagraniczne media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Himalaje Mount Everest Azja wiedza natura przyroda biologia Nepal zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny klimat pogoda prognoza pogody śnieg zima susza ciekawostki badania

Polacy już rezerwują wakacje. Dominuje jeden kierunek

Większość z nich pojedzie nad morze. Preferują tanie i dłuższe pobyty, najlepiej na łonie natury. Wiadomo też, ile średnio Polacy wydadzą w tym roku na wakacje. Przeanalizował to portal Nocowanie.pl. - W tym roku wyraźnie dominują dłuższe wyjazdy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Karol Wiak, rzecznik serwisu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wakacje urlop turysta Bałtyk Morze Bałtyckie jezioro Mazury turystyka podróże

Atak zimy w Polsce. Alert śniegowy, zagrożenie lawinowe

Po fali ciepłych dni w góry wróciła zima, a IMGW wydał ostrzeżenia przed opadami śniegu. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało 61 cm białego. Po intensywnych opadach deszczu i śniegu sytuacja w wyższych partiach gór uległa znacznemu pogorszeniu. TOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Trudne warunki panują również w Karkonoszach i Beskidach. Śnieg pojawił się też w innych regionach kraju.
Zobacz więcej na temat:  TOPR lawiny zima Tatry Karkonosze beskidy

"Wsparcie uniwersyteckich górali". Ks. Józef Tischner o swoim życiu

O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 12 marca wspominamy 94. rocznicę urodzin tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia religia literatura HISTORIA