Polskie Radio
Section05

góry

NASZ WYWIAD Cichy: na Everest weszli inżynierowie z kluczem francuskim

- Do ataku szczytowego ruszyliśmy o 7.15, jak już było widno. Wejście na szczyt łatwe nie było, ale było bardzo racjonalne. Ciągle powtarzam, że na szczyt wybrało się dwóch inżynierów, bo cały czas liczyliśmy: ile metrów na godzinę robimy w pionie, jak szybko zużywa się tlen i o której możemy być na szczycie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Leszek Cichy, który w 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim, zimą stanął na szczycie Mount Everestu.  
Zobacz więcej na temat:  Mount Everest SPORT Himalaje

Everest 1980. Partia czuła niedosyt, media pytały: czy to najwyższy szczyt, na którym pan był?

"Cichną himalajskie burze, gdy Cichy geodeta wspina się ku górze", "Witamy Cichego i Wielickiego – geodeci zawsze górą zgodnie z prawem i naturą" – takie transparenty w 1980 roku na lotnisku Okęcie w Warszawie przywitały Leszka Cichego, Krzysztofa Wielickiego i Andrzeja Zawadę powracających do Polski po sukcesie na Evereście. Polacy 17 lutego 1980 roku stanęli zimą na szczycie najwyższego ośmiotysięcznika.
Zobacz więcej na temat:  Himalaje Krzysztof Wielicki Mount Everest polecane przez redakcję

"Uwaga, góry" - reportaż Jakuba Tarki

Jak bezpiecznie chodzić po górach? I co dają szkolenia górskie? Dlaczego niemal codziennie docierają do nas informacje o wypadkach w górach, akcjach ratowniczych czy turystach przysypanych przez lawinę? 6 stycznia w Tatrach turysta wraz z 8-letnim dzieckiem utknęli na Pośredniej Turni. Z powodu huraganowego wiatru oraz gęstej mgły nie mogli samodzielnie kontynuować wycieczki. Na pomoc ruszył TOPR.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Jakub Tarka TOPR pr poleca

Józef Tischner i jego "Historia filozofii po góralsku"

"Historia filozofii po góralsku" to książka niemal legendarna. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Józef Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. W cyklu "To się czyta" wybranych fragmentów słuchaliśmy w interpretacji samego autora.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia Podhale Tatry literatura