Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Czuły święty Roch

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 08:00
Mówi przysłowie "Święty Roch posprząta groch", choć bardziej niż z grochem wiązany jest z opieką nad chorymi na różne zarazy. 
Św. Roch
Św. RochFoto: Zbiory MN we Wrocławiu / Łukasz Ciemiński

16 sierpnia, dzień wspomnienia św. Rocha, to prawdziwy początek jesieni. Na wsi dzień był faktycznym czasem końca lata i początków jesieni. Do dnia Rocha starano się zakończyć część młócki i zebrać groch - ot, cała zagadka związków świętego ze strączkowymi roślinami, które ratowały życie w zimie.

  • Na święty Roch w stodole groch.
  • Na świętego Rocha na pole już socha.
  • Na święty Roch, jaki dzień, taka noc.


To wspomnienie świętego Rocha, który żył w XIV wieku. Słynął z wielkiej hojności, gdyż cały swój majątek rozdał potrzebującym. Jest on patronem zwierząt gospodarskich, opiekuje się bydłem i chroni je przed chorobami, strzeże także ludzi przed zarazą. Urodził się Roch ze znamieniem w kształcie krzyża na piersiach, poczęty po żarliwych modłach bezpłodnych rodziców. Już jako pięciolatek unikał dziecięcych psot, a swoją uwagę dzielił jedynie na pomoc potrzebującym i na modlitwę. Kiedy rodzice go odumarli, część swoich dóbr rozdał ubogim zwierzchnictwo nad pozostałymi włosami przekazał wujowi i ruszył w drogę odwiedzał święte miejsca jako pielgrzym co zaznaczyło się oczywiście w jego ikonografii.


Św. Roch, Jerzy Soremski, drewno lipowe polichromowane, 2018, fot. Łukasz Ciemiński Św. Roch, Jerzy Soremski, drewno lipowe polichromowane, 2018, fot. Łukasz Ciemiński


Roch ubrany jest w pielgrzymią tunikę z krótką pelerynką i przyczepionymi do niej plakietkami, częściej jednak muszlami świętego Jakuba, w dłoniach trzyma laskę, a że w drodze pielęgnował chorych, ryzykując życie przez kontakt z zadżumionymi, wreszcie stał się jednym z nich... Nikomu nie chcąc być ciężarem usunął się pod mury miasta i oczekiwał śmierci. Jednak mieszkańcy Piacenzy stracili szansę na posiadanie własnego świętego i przegnali Rocha z niegościnnych progów miasta. Resztkami sił Roch powlókł się do lasu, by skonać samotnie. Ale ogar rycerza Gotarda zwęszył w lesie świętość i odtąd żywił osłabionego świętego kradzionym z pańskiego stołu chlebem.

I tak Roch zyskał pomoc i gotowy ikonograficzny atrybut w postaci psiaka. Niektóre podania zwą do Roszkiem i mówią, że pobiegł za świętym do nieba.

Głównym patronatem Roch obejmował zadżumionych, chronił przed wścieklizną, ale stał się także patronem ciężarnych - kobiety przynosiły mu na intencję szczęśliwego porodu bobasy z wosku, co miało także w Polsce swoją postać, zwłaszcza na Kurpiach. Jak wędrowiec, Roch stał się też opiekunem tych, którzy budują drogi, ale i cukierników czy piwowarów

W polskiej religijności typu ludowego święty Roch był jednym z najpopularniejszych świętych, jego kult szybko zawitał do Polski bo już pod koniec czternastego wieku i niemożliwością w zasadzie byłoby znalezienie takiej wsi w której nie byłby znany. Po dziś dzień na cmentarnej kaplicy w Mikstacie w Wielkopolsce przybywają w dniu odpustu na świętego Rocha wierni - nie sami, czasem z krowami, końmi, ale że wieś się zmienia, to pojawiają się też papużki i chomiki, a nawet raz w słoiku złota rybka. Zwierzęta chronił chętnie, oczywiście wystarczyło dodać poświęcone zioła do paszy dla bydła i wierzyć głęboko w moc sprawczą świętego. Nie wiadomo jednak czy dawano zioła psom. I choć jak widzimy los wiejskich psów nie należał do modelowego przykładu traktowania zwierząt to paradoksalnie w rzeźbie ludowej dokonała się ich prawdziwa rehabilitacja, bo z istoty, która przywiązana była do budy, trafił ze świętym prosto do nieba,

Opowiada Łukasz Ciemiński

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń