Polskie Radio
Section05

niepełnosprawność

Poznanie twórców polskiego teatru przez dotknięcie ich rzeźb. Muzeum Teatralne ma ofertę dla osób źle widzących

- Chcemy przybliżyć historię teatru za pomocą sztuk plastycznych osobom słabo widzącym, nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy i rzeźby aktorów z XIX i XX wieku. Taki kontakt daje im możliwość lepszego poznania tych wielkich postaci - powiedziała w Polskim Radiu 24: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka TEATR niewidomi muzeum Teatr Wielki - Opera Narodowa

Kuba Rafalski: od zawsze byłem wyszczekany

Gościem kolejnego odcinka podcastu "Jamrozek wrażliwie" był Kuba Rafalski - psycholog, psychoterapeuta, a ostatnio coraz bardziej aktywny komik. W rozmowie z Kubą Jamrozkiem opowiada o zmaganiach z rdzeniowym zanikiem mięśni, prowadzeniu terapii i występach jako stand-uper, podczas których pokazuje, jak duży dystans ma do siebie i swojej choroby.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia OzN Stand Up Zobacz także Jakub Jamrozek Kuba Rafalski

"Matki pingwinów": ten serial był nam bardzo potrzebny

- Niewidzialne stało się widzialne - powiedziała Magda Glapińska, jedna z osób zaangażowanych w tworzenie serialu "Matki Pingwinów", mówiąc o temacie niepełnosprawności, który stał się ostatnio bardzo popularny. W "Strefie Rodzica" gośćmi były również Marta Będzikowska i Elwira Zając, mamy filmowych dzieci: Toli i Michała, które opowiadały o kulisach tworzenia serialu i tym co zmienił on w ich rodzinach.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo Matki Pingwinów

Polskie Radio 24 Ustawa o asystencji osobistej. "Chcemy wyrównywać szanse"

- To jest dopiero początek ścieżki. W tym momencie czekamy, aż ustawa o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami przejdzie właściwy proces legislacyjny i z niecierpliwością oczekujemy jej w Sejmie, byśmy mogli nad nią dyskutować i wprowadzić ją wreszcie w życie - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Polski 2050 Maja Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Pawłowski Polska 2050 POLSKA polityka Sejm

Pomagają uchodźcom z Ukrainy. To nie tylko znalezienie pracy

- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest głównym celem naszej organizacji. Jesteśmy zaskoczeni jak wiele instytucji i zwykłych ludzi chce nas wspomagać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork w Krakowie, uczestniczącego w projekcie Business Unusual prowadzonego przez Fundacja Stocznia. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także stowarzyszenie pedagog uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci Wiesław Molak

Miasta bez barier? "Polska rzeczywistość to survival"

Spacer z dzieckiem w wózku czy wyprawa seniora na miejskie ulice mogą zamienić się w prawdziwy survival. Windy, ławki czy toalety w wielu miastach wciąż są luksusem, a wysokie krawężniki niczego nie ułatwiają. Monika Pastuszko w książce "Matka Polka sika w krzakach" pokazuje jak ważna w miejskiej przestrzeni jest nie tylko dostępność do pewnych rzeczy, ale także godność. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także miasto rodzina dzieci społeczeństwo seniorzy POLSKA

Czy kultura rzeczywiście jest wspólna? Wnioski po warszawskim współKongresie

Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, zagrożenia sztucznej inteligencji oraz finansowanie kultury. Te kwestie przez trzy dni, w ramach 31 debat poruszali uczestnicy współKongresu Kultury - Wątek pieniędzy na kulturę i różnych koncepcji ich podziału prędzej czy później, pojawiał się podczas większości paneli - przyznaje Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk współKongres Kultury 2024 KULTURA ekonomia