Fryderyk dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Marcel Baliński o zespole Współgłosy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 12:10
Po raz pierwszy najważniejsza nagroda muzyczna Fryderyk powędrowała do osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W kategorii Album roku – jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana zwyciężyła płyta "Współgłosy", na której wystąpił chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Radości nie krył Marcel Baliński, inicjator i lider Współgłosów.
Koncert zespołu Współgłosy w studiu Polskiego Radia. Na zdjęciu Marcel Baliński i Rafał Rozalski.
Koncert zespołu Współgłosy w studiu Polskiego Radia. Na zdjęciu Marcel Baliński i Rafał Rozalski.Foto: Cezary Piwowarski/ Polskie Radio

"To najwspanialszy chór na świecie" - tak o zespole Współgłosy mówi jego założyciel Marcel Baliński. Niemal cały chór stanowią osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymiPłyta grupy zwyciężyła w kategorii Album roku jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana podczas tegorocznej Gali Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal 2025.

>> Sprawdź: Fryderyki 2025 w kategorii jazz rozdane! Znamy nazwiska laureatów

Posłuchaj
14:32 P2 2025_03_28-08-30-30.mp3 Fryderyk dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Marcel Baliński o zespole Współgłosy (Poranek Dwójki)

 

Współgłosy - praktyka kompozytorska z terapeutycznym wymiarem sztuki 

Współgłosy łączą w sobie współczesną praktykę kompozytorską z terapeutycznym i krytycznym wymiarem sztuki. Towarzyszy temu upodmiotowienie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które współtworzą dzieło muzyczne o wysokich walorach artystycznych. Publiczność ma dzięki temu szansę na pozbycie się stereotypów i uprzedzeń względem ludzi, którzy w kreatywności i jakości wykonania nie odbiegają od swoich pełnosprawnych przyjaciół.

Czytaj także:

Muzyka zrodzona z marzeń i pasji 

Pomysł na zrealizowanie projektu zakiełkował w głowie Marcela Balińskiego już w trakcie jego studiów kompozytorskichMoja siostra Ada jest osobą z niepełnosprawnością. Powiedziała mi, że jej największym marzeniem jest śpiewanie i występowanie. Odpowiedziałem: świetnie, załóżmy więc zespół, w którym będziesz śpiewać - tak powstały Współgłosy. Stworzenie tego zespołu zbudowało ją na nowo - opowiedział podczas jednego ze spotkań w Polskim Radiu. 

Płyta "Współgłosy" i niecodzienny chór

Po trzech latach prób zespół wydał w 2024 roku płytę "Współgłosy". Została ona nagrana przez chór w składzie: Adela Balińska, Bartosz Bielenia, Radosław Dąbek, Alicja Grzelec, Agnieszka Kijo, Magdalena Koleśnik, Kamila Milczarek, Remigiusz Rudkowski, Maciej Rybowski, Małgorzata Sidoszewska, Wiktor Swaczyna, Tomasz Wasiak oraz trio z liderem na grającym fortepianie (niekiedy też śpiewającym), Rafałem Różalskim na kontrabasie i Bartoszem Szablowskim na perkusji.

- To na pewno nie jest płyta, którą brzmieniowo można zamknąć w jakimś jednym konkretnym gatunku. Chociaż najbliżej jej do jazzu, to trudno byłoby ją w jakikolwiek sposób zaszufladkować. Może ten gatunek to po prostu współgłosy, muzyka "współgłośna"? - mówił w Polskim Radiu Marcel Baliński. 

Marcel Baliński:

  • Pianista i kompozytor - połączył siły własnego tria jazzowego z chórzystami w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi "Frajda" w Łodzi.
  • Wraz z grupą Współgłosy otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Album roku - jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana.

 ***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Roch Siciński

Goście: Marcel Baliński (pianista i kompozytor)

Data emisji: 28.03.2025

Godz. emisji: 8.30

zch/am

Czytaj także

Współgłosy - więcej niż projekt muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 23:00
Projekt Współgłosy działa od 2021 roku. Marcel Baliński - pianista i kompozytor, autor świetnie przyjętego debiutu "Opalenizna i Wiatr" z 2022 roku - połączył w nim siły własnego tria jazzowego z chórzystami w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi "Frajda" w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2025 w kategorii jazz rozdane! Znamy nazwiska laureatów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2025 22:45
Statuetki tegorocznych Fryderyków w kategoriach jazzowych zostały rozdane. Nazwiska pięciu laureatów poznaliśmy podczas pierwszej w historii Gali Muzyki Jazzowej – Fryderyk Festiwal 2025, którą poprowadził w Muzeum POLIN dziennikarz radiowej Dwójki Roch Siciński razem z wokalistką Agą Zaryan.
rozwiń zwiń