Polskie Radio
Section05

Katarzyna Stoparczyk

Sekrety edukacji leśnej. Czego uczymy się od przyrody?

Przed laty Ewa Kaliszuk - geografka i przyrodniczka - wyjechała z Warszawy na południe Polski. Podjęła wówczas walkę o uratowanie starych, przeznaczonych do likwidacji szkół. Ponadto, mieszkając w maleńkiej wiosce, tworzy leśne klasy dla dzieci. - Nie ma tam ścian i sufitu; są nimi las, polana i nasza wyobraźnia - podkreśla w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk edukacja Zobacz także

Zrobiłem te wyprawę dla siebie - mówi Mateusz Waligóra, który pieszo przeszedł pustynię Gobi

Pustynia Gobi znajduje się na pograniczu Mongolii i Chin. To największa pustynia Azji i druga po Saharze, największa pustynia świata. Mateusz Waligóra, polski podróżnik specjalizujący się w wyprawach ekstremalnych, jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł pieszo mongolską część pustyni Gobi. I teraz na nią wraca, ale zimą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże pustynia Azja Mongolia Chiny Mateusz Waligóra Trójka Zobacz także

Wigilie wielkich Polaków. Jak święta spędzali Mickiewicz, Słowacki i Chopin?

Świąteczna atmosfera zawitała również do Zagadkowego Studia. Tym razem odwiedził je Krzysztof Jakubiec, Mistrz Mowy Polskiej oraz miłośnik tradycji i świąt Bożego Narodzenia. Z jego pomocą nie tylko poznaliśmy sekrety dawnej kuchni wigilijnej. Dowiedzieliśmy się również, jak święta spędzali Polacy znani nam z kart historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Kasia Stoparczyk święta Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Adam Mickiewicz Fryderyk Chopin Juliusz Słowacki

Klepki, styki, neurony i Kurzol w nowej książce Bogusia Janiszewskiego

- Piąta klepka to coś, czego czasami nam, ludziom dorosłym, brakuje. Ale ma ją Kurzol. (...) Z jej pomocą on i bohater książki ruszają na przeróżne podróże i wyprawy do wnętrza ludzkiego organizmu - opowiada Boguś Janiszewski, współautor książki "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", do której ilustracje stworzyła Nikola Kucharska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Kasia Stoparczyk literatura książki dla dzieci

Po co nam podcasty? Podsumowanie gali Podcast Roku

- Rynek podcastowy w Polsce ma dużo do zrobienia. Rozmowy już nie wystarczają, trzeba wejść na poziom wyżej, aby dźwiękiem opowiadać świat. To bardzo dobrze słychać w podcastach zgłoszonych do konkursu - mówi Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki i jurorka Podcastu Roku 2024.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek podcast Czwórka Zobacz także nagroda Justyna Dżbik-Kluge Sara Piskor sylwia czubkowska Paweł Majcher Bartłomiej Makowski Marcin Łukasik Podcast Roku

Konkurs "Podcast Roku 2024". Polskie Radio uhonorowało Karolinę Kuszlewicz

W Rzeszowie rozstrzygnięto 4. "Konkurs na Podcast Roku" imienia redaktora Janusza Majki. Swoją nagrodę wręczyło również Polskie Radio, przyznając ją za podcast "Kuszlewicz w imieniu". - To wyróżnienie, które dostałam z ramienia Polskiego Radia, jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ jest ono przyznawane przez profesjonalistów - mówiła autorka Karolina Kuszlewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podcast konkurs KULTURA Bartłomiej Makowski Karolina Kuszlewicz Paweł Sawicki Jakub Jamrozek