Polskie Radio
Section05

Katarzyna Stoparczyk

XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2024"

Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po czterech latach wróciło do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry joanna szczepkowska Adam Ferency Jadwiga Jankowska-Cieślak Maria Pakulnis Andrzej Brzoska Szymon Kuśmider Adam Wojtyszko TEATR Słuchowiska i lektury spektakl Dwa Teatry 2024

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia zdrowie psychiczne

Dzieci na granicy. Co je czeka, kiedy nielegalnie dostaną się z Białorusi do Polski?

Po tragicznym wydarzeniu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu na granicy polsko-białoruskiej, znów rozgorzała dyskusja dotycząca tego, jak postępować z ludźmi forsującymi polski płot graniczny. Wśród tych ludzi usiłujących przekroczyć granicę, są także dzieci, dla których są to traumatyczne przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka granica Białoruś straż graniczna imigranci w Europie dzieci

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej 2024. Katarzyna Stoparczyk z Trójki wśród nominowanych

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono nominacje do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. W tej grupie znalazł się między innymi program dziennikarki radiowej Trójki Kasi Stoparczyk. Podczas uroczystości wręczono też Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej 2024.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Mistrz Mowy Polskiej Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci zawód Trójka

"Piegowaty koncert" w Polskim Radiu Dzieciom. Fotorelacja

8 czerwca punktualnie o godz.12:00 odbył się kolejny "Piegowaty koncert" pt. "Tam gdzie gongi i tam – tamy – Wysyłamy telegramy!!" Na koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprosili: Katarzyna Stoparczyk, Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polskie Radio Dzieciom oraz radiowa Trójka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piegowaty koncert radio dla dzieci radio dla rodziców dzieci koncerty w Polskim Radiu DAB+ Michał Klauza

Powroty do Zagadkowego Studia. Co słychać u byłych współprowadzących?

"Zagadkową niedzielę" tworzą, być może przede wszystkim, dzieci. Do nich jest skierowana audycja, to im w każdym wydaniu głos oddaje prowadząca Katarzyna Stoparczyk. Na przestrzeni lat przez Zagadkowe Studio przewinęło się wielu młodych współprowadzących, część z nich jest już dorosła. Co ciekawego dzieje się w ich życiu? O tym opowiedzieli Bruno i Juliusz, którzy odwiedzili nasze studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieciństwo dzień dziecka

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia psychologia dziecięca pedagog Trójka

Jajka w kropki, piegowate trele... Katarzyna Stoparczyk i ptasie wesele!

- Piegowate koncerty, to znacznie więcej niż najpiękniejsza na świcie muzyka klasyczna. Ona pomaga nie tylko tym którzy jej słuchają, ale także tym potrzebującym. I tak jakiś czas temu dzieci ze szpitala mogły dzięki niemu wyjechać na wakacje. A więc jeśli można zrobić coś tak wspaniałego, to warto brać w tym udział - przekonywała Katarzyna Stoparczyk, gość Izy Żukowskiej w audycji "Muzyczne Podróże" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne

Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie dzieci muzyka klasyczna KULTURA Piegowaty koncert Michał Klauza

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Klub Trójki Trójka

"Pogotowie uśmiechu" - niezwykła akcja Fundacji Czerwone Noski

Fundacja Czerwone Noski ma dawać uśmiech i ukojenie strachu najmłodszym, którzy przebywają w szpitalach. Są z dziećmi tam, gdzie przy okazji zabiegów nie mogą im towarzyszyć rodzice. Teraz fundacja realizuje projekt  "Pogotowie Uśmiechu", w ramach którego klauni medyczni odwiedzają sale operacyjne i szpitale psychiatryczne w polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Fundacja Czerwone Noski klaun medyczny zdrowie dziecka

Transmisja "Piegowatego koncertu" w Polskim Radiu Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na transmisję "Piegowatego koncertu" pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele". Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy poprowadzi Kasia Stoparczyk. Na koncert w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszamy 11 maja o godzinie 12.00. Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Piegowaty koncert radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza

Jedzenie w wydaniu historycznym. Jak powstały najpopularniejsze potrawy?

Z wykształcenia jest historykiem sztuki i kultury średniowiecza. Z zawodu natomiast jest redaktorem; tworzy reportaże historyczne i wywiady oraz książki dotyczące kuchni. W radiowej Dwójce prowadzi również audycję o związkach jedzenia z literaturą. Teraz z kolei Łukasz Modelski, bo o nim mowa, wydał książkę "Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań". A w "Zagadkowej niedzieli" opowiedział, jak powstały popularne potrawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Modelski gotowanie pizza kanapki kulinaria