"Sharenting" oznacza regularne zamieszczanie w sieci przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka. Dla wielu osób to normalne zachowanie. Opublikowanie takich informacji może jednak prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Odbiorcami udostępnionych w sieci zdjęć i filmów mogą być osoby niepowołane, które są w stanie wykorzystać je do celów przestępczych.
W kontekście zagrożeń płynących z mediów społecznościowych mówimy jednak nie tylko o sharentingu. To też przebodźcowanie, ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępstw czy natrafienie na szkodliwe treści bądź fake newsy i powielanie ich. Co więcej, media społecznościowe stały się integralną częścią życia wielu ludzi, nie tylko młodszego pokolenia. Przeprowadzono szereg badań dotyczących skutków intensywnego korzystania z mediów społecznościowych. Niektóre wykazały, że korzystanie z nich poprawia nastrój, inne wskazywały na negatywny wpływ tych mediów na zdrowie psychiczne. Powodują one, że użytkownicy boją się, że przegapią coś ważnego, gdy nie są online – zjawisko to jest określane jako FOMO (z ang. fear of missing out – dosłownie: strach przed tym, co nas omija).
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o korzystaniu z mediów społecznościowych w odpowiedzialny sposób. Katarzynie Stoparczyk towarzyszyli dziennikarz i autor książki "Influenza. Mroczny świat influencerów" Kuba Wątor oraz Anna Borkowska z NASK.
Czytaj także:
***
Na "Klub Trójki" w czwartek (18.07) o godz. 20.05 zaprosiła Katarzyna Stoparczyk.
qch/wmkor