Polskie Radio Dzieciom

Ręka, prześcieradło i lampka, czyli przepis na teatr cieni

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:13
- Najważniejsze jest światło. To właśnie różni teatr cieni od teatru dramatycznego. Możemy do tego użyć zwykłej lampki, którą mamy na biurku, ale znacznie lepsza będzie taka punktowa, halogenowa - powiedziała Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom i zdradziła kilka tajemnic związanych teatrem cieni.
Wystawy w krakowskim Centrum Nauki i Zmysłów oferują m.in. zabawy i doświadczenia z wykorzystaniem cienia
Wystawy w krakowskim Centrum Nauki i Zmysłów oferują m.in. zabawy i doświadczenia z wykorzystaniem cieniaFoto: Pixel-Shot/Shutterstock

W Poranku mówiliśmy o tym się skąd się bierze światło, jakie są jego źródła i co wspólnego światło ma z cieniem. Szukaliśmy też zabaw, w których można wykorzystać, światło, cień i ciemność. Nasze studio odwiedziła zaś Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, pracująca w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, która opowiedziała o tym, czym jest teatr cieni, zdradziła nam jego tajemnice i sztuczki oraz podpowiedziała, jak taki teatr przygotować w domu.

Jak podkreślił gość "Poranka" teatr cieni wywodzi się z Azji, a u nas, w świecie zachodnim mamy takie najbardziej znane tradycje: chińską, jawajską, balińską, indyjską i turecką. - Chciałabym właśnie opowiedzieć na początek o teatrze cieni w Chinach, który rozwija się tam od czasu panowania cesarza Wu z dynastii Han - zaznaczyła Agnieszka Leśniak. - Pewnego dnia zmarła ukochana cesarza, a on załamał się i nie potrafił spełniać swoich zadań. Snuł się po ogrodzie, rozpaczał. Ale państwo wymagało opieki i kogoś, kto będzie sprawował władzę. Wtedy to cesarz rozkazał swoim urzędnikom, aby bez względu na koszty wskrzesili jego ukochaną. Podwładni byli przerażeni i wpadli wtedy na ciekawy pomysł. Pewnego wieczoru zaprosili cesarza do ogrodu i na ścianie Królestwa wszyscy mogli zobaczył piękną postać, wijącą się i tańczącą. Gdy podszedł bliżej, zobaczył, że to jego ukochana i to sprawiło, że spotkał się z cieniami przeszłości. Tak od tej pory spędzał wszystkie swoje wieczory w ogrodzie. Za dnia sprawował zaś funkcję cesarza i wypełniał swoje obowiązki - powiedziała edukatorka.

A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
29:39 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 listopad 2024 10_03_39.mp3 W "Poranku" o tym skąd się bierze światło?

Agnieszka Leśniak - teatrolożka i edukatorka, pracuje w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej i współpracuje z Teatrem Narodowym Agnieszka Leśniak - teatrolożka i edukatorka, pracuje w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej i współpracuje z Teatrem Narodowym

 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Gość: Agnieszka Leśniak - teatrolożka i edukatorka, pracuje w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej i współpracuje z Teatrem Narodowym
Data emisji: 2.11.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

W "Poranku" zdradzamy: komu bije Dzwon Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:00
Dzwon Zygmunta to wizytówka Krakowa i śpiewa on do dziś w największe święta kościelne i państwowe. Jak dodała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie, Zygmunt dzwoni też kiedy coś ważnego się dzieje dla Polski, lub też honorowo, kiedy proboszcz katedry odchodzi i żeby go pożegnać. A o najważniejszych legendach związanych z tym nieodłącznym elementem krakowskiej wieży można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chiny dla dociekliwych", czyli co jeszcze może nas tam zaskoczyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:28
- Najbardziej zaskoczyło mnie chyba to, że jest tyle różnych chińskich świąt i to, że Chińczycy bardzo lubią świętować. Jest naprawdę sporo rozdziałów na ten temat i to było dla mnie niesamowite odkrycie - powiedział Jacek Ambrożewski, autor ilustracji do książki p.t.: "Man zou. Chiny dla dociekliwych, który odwiedził studio Polskiego Radia Dzieciom, aby opowiedzieć o nowej publikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co warto wiedzieć o "Duchu gór"? Opowiedzieliśmy o tym w Dniu Pantery śnieżnej w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:27
- Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę zwierząt i przyrody na całym świecie. Nie tylko w Polsce. Stąd również nam powinno zależeć na tym, aby pantera śnieżna nie wyginęła w swoim naturalnym środowisku – powiedział w Polskim Radiu Dzieciom dr Przemysław Nawrocki z WFF Polska, zachęcając do symbolicznej adopcji egzotycznych zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

V edycja konkursu "Nasze muzyczne źródełko". Zgłoszenia tylko do 3 listopada!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:27
- Już tylko kilka dni zostało, aby zgłosić się do konkursu "Nasze muzyczne źródełko", a zapewniam że warto! - zaprosiła wszystkich uzdolnionych wokalistów i członków zespołów ludowych Hanna Szczęśniak, jurorka i dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń