Polskie Radio
Section05

Jakub Domoradzki

"W poszukiwaniu lepszego świata". PAN prezentuje dwadzieścia sylwetek polskich badaczy

Publikacja Polskiej Akademii Nauk pt. "W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" znalazła się na liście lektur olimpiady z języka polskiego dla szkół podstawowych w dziale "Ciekawi ludzie. Literackie biografie". Czym jest ta książka?
Zobacz więcej na temat:  Polska Akademia Nauk Mikołaj Kopernik Leszek Kołakowski NAUKA W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki.

Drony na wojnie. Czy bez pomocy człowieka wiedzą, co jest etyczne?

Autonomiczne roboty bojowe to m.in. drony wyposażone w broń, które są w stanie bez interwencji człowieka znajdować i samodzielnie atakować różne cele. - Tymi celami mogą być obiekty i przedmioty, ale też ludzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Zając z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Czy maszyny mogą nauczyć się etyki?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA drony Maciej Zając Agnieszka Chłoń-Domińczak Tomasz Panek

Bałtyk się ogrzewa. Czy możemy przeciwdziałać zmianom?

Podnoszenie poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów. O konsekwencjach wzrostu temperatury wód Bałtyku opowiadał w "Eurece" dr Artur Skowronek z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie ekologia ekosystem zmiany klimatyczne Ocean Atlantycki woda infografika NAUKA

Wszechstronne zastosowania perowskitów. Przełomowe odkrycie w dziedzinie fotoniki

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz innymi instytucjami z Włoch, Islandii i Australii, dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie fotoniki. Zespół zademonstrował nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych o precyzyjnie określonych kształtach, które mogą być używane w technologii fotonicznej jako falowody, sprzęgacze, rozdzielacze i modulatory.
Zobacz więcej na temat:  fotonika fizyka Polska Akademia Nauk technologie sztuczna inteligencja NAUKA

Regulacja emocji a skuteczność w grach komputerowych. Czy istnieje zależność?

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadził badania dotyczące tego, jak regulacja afektu, czyli zarządzania emocjonalnymi reakcjami i stresem, wpływa na skuteczność graczy w turnieju e-sportowym. Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society of Open Science, mogą zaskakiwać. - Gracze odczuwają raczej więcej pozytywnych emocji - przyznaje dr Maciej Behnke, kierownik zespołu badaczy z UAM.
Zobacz więcej na temat:  e-sport psychologia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu