Więcej na ten temat powiedzą goście audycji "Eureka": prof. Edyta Łokas z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz prof. Przemysław Wachniew z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Poza tym w audycji:
"Kosmiczne Zoo" - seans edukacyjny stworzony wspólnie przez Planetarium Śląskie i Śląski Ogród Zoologiczny. Jest to opowieść, która łączy naukę o gwiazdach z przesłaniem o przyjaźni i ochronie środowiska.
Młoda żyrafa Lilo od samego świtu ma muchy w nosie… Dlaczego? Bo twierdzi, że nie ma przyjaciół. Z pomocą Planetarka odkrywa jednak, że nie tylko na Ziemi, ale także na niebie można znaleźć towarzystwo. I to jakie! Premiera spektaklu zaplanowana jest na niedzielę, 19 stycznia.
Gość: Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz i rzecznik prasowy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Czy zagraża nam problem śmieci kosmicznych? Kenijska Agencja Kosmiczna poinformowała, że 30 grudnia metalowy pierścień o średnicy 2,5 m i masie 500 kg rozbił się w wiosce Mukuku, w hrabstwie Makueni.
Śmieci kosmiczne już wcześniej uderzały w Ziemię w pobliżu ludzkich siedzib. W 2022 roku część kapsuły SpaceX Dragon spadła na australijskiej farmie owiec, a w marcu 2024 roku w dom w mieście Naples na Florydzie wbił się ważący ok. 700 g cylindryczny obiekt.
Gość: mgr inż. Konrad Aleksiejuk z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.
***
Na audycję "Eureka" we wtorek (14.01) po godz. 19.00 zaprasza Jakub Domoradzki.
kk